Afganistan

Afganistan'da art arda saldırılar

Afganistan'ın başkenti Kâbil'de peş peşe düzenlenen iki saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 30'a yükseldi. 70 kişinin de yaralandığı saldırıları Taliban üstlendi. Ülkenin güneyindeki Kandahar vilayetinin valilik misafirhanesine düzenlenen saldırıda ise Vali ile Birleşik Arap Emirlikleri Kâbil Büyükelçisi yaralandı.

Konular: Afganistan, Ortadoğu
[Fotoğraf: Reuters]

Sağlık Bakanlığı sözcülerinden Vahid Mecruh, Afganistan'ın başkenti Kâbil'deki iki saldırıda en az 22 kişinin hayatını kaybettiğini, 50'den fazla yaralının da hastanelere kaldırıldığını söyledi.

Daha sonra açıklama yapan Kâbil'deki İstiklâl Hastanesi Başhekimi Saber Nasib ise, iki saldırıda 30 kişinin hayatını kaybettiğini, yaralanan 70 kişinin de hastanede tedaviye alındığını ifade etti.

Yetkililer, saldırganlardan birinin üzerine yerleştirdiği bombayı, parlamento binası yakınında patlattığını bildirdi.

İkinci saldırının, birinci saldırıda yaralananların yardımına gelenlerin arasında bomba yüklü araçla gerçekleştirildiği belirtildi.

Saldırıları üstlenen Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit ise, olayda can kaybı ve yaralı sayısının çok daha fazla olduğunu iddia etti.

Helmand vilayetinde gerçekleşen bir başka intihar saldırısında da 8 kişi hayatını kaybetmişti.

BAE Büyükelçisi yaralandı

[Fotoğraf: AA]

Afganistan'ın güneyindeki Kandahar vilayetinin valilik misafirhanesine düzenlenen saldırıda ise Vali ile Birleşik Arap Emirlikleri Kabil Büyükelçisi'nin yaralandığı bildirildi.

Kandahar Valiliği Sözcüsü Samim Khpelvak saldırının, Vali Humayun Azizi'nin Birleşik Arap Emirlikleri Kabil Büyükelçisi Cuma Muhammad Abdullah el-Kabi ve diğer üst düzey yetkililerle valilik misafirhanesinde toplantı yaptığı sırada gerçekleştiğini söyledi.

İlk saldırının ardından ikinci bir patlama sesi duyulduğunu da ifade eden Khpelvak, saldırının ayrıntılarının henüz bilinmediğini belirtti.

Saldırıda Azizi ve el-Kabi'yle birlikte çok sayıda kişinin yaralandığı belirtildi.

Kaynak: AA, Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;