İşgal sonrası Afganistan

Afganistan’da iki koalisyon askeri öldürüldü

NATO öncülüğündeki koalisyon, Afganistan güvenlik güçlerinin üniformasını giyen iki saldırganın, iki koalisyon askerini öldürdükten sonra öldürüldüğünü açıkladı. Saldırıyı Taliban üstlendi.

Konular: Afganistan, NATO
[ARŞİV] [Fotoğraf: AP]

Uluslararası Afganistan Güvenlik Destek Kuvveti'nin (ISAF) yerini alan "Kararlı Destek" (Resolute Support) misyonuna bağlı iki NATO askeri, Afgan güvenlik gücü üniforması giyen iki kişinin silahlı saldırısına uğrayarak öldü. Diğer askerler de saldırganları silahla ateş açarak öldürdü.

Afganistan’ın güneyindeki bir NATO üssünde gerçekleşen saldırıda ölenlerin kimliği hakkında bilgi verilmedi, Romanya asıllı oldukları belirtildi.

Saldırıyı Taliban üstlendi.

Geçen ay Taliban, Afganistan çapında büyük çapta saldırılar düzenleyeceğini açıklamıştı.

NATO, 2014’ün Aralık ayında Afganistan’daki savaş görevini bitirdiğini açıklasa da, yaklaşık 13 bin kişilik bir kuvvet eğitim ve terör operasyonları için ülkede tutuluyor.

Kaynak: AFP ve Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;