İşgal sonrası Afganistan

Afganistan'ın kayıp milyarları

ABD, 2001'de işgal ettiği Afganistan'a, aradan geçen 15 yılda 110 milyar dolar yardımda bulundu. Ancak yolsuzluk ve plansızlık nedeniyle milyarlarca dolar çöpe gitti.

[Fotoğraf:AFP - Arşiv]

ABD, 2001'de işgal ettiği Afganistan'a 15 yılda 110 milyar dolar harcadı. Bu miktar, 2. Dünya Savaşı sonrası yıkılan Avrupa'nın yeniden inşaası için hazırlanan Marshall Planı'ndaki miktarı aşıyor. 

Ancak ABD'nin harcamalarından milyarlarca doları yolsuzluklar, kötü yönetim ve strateji eksikliği nedeniyle boşa gitti. SIGAR (Afganistan'ın Yeniden İnşasını Denetleme Misyonu) tarafından hazırlanan rapora göre, ABD Afganistan'da uyuşturucuyla mücadele için 8 milyar dolardan fazla para harcamasına rağmen, ülkedeki afyon üretimi 2001'deki işgal öncesinden daha fazla. 

Başka bir örnek de soya fasülyesi. Ülke toprakları soya fasulyesi için verimli değilken, Afgan çiftçiler soya fasulyesi yetiştirsin diye 34 milyon dolar harcandı. 

SIGAR, boşa giden harcamaları 8 kalemde topladı: 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;