ABD

Ahıska Türklerine destek mektubu

ABD'li senatör Sherrod Brown, Rusya’da ayrımcılığa maruz kalan Ahıska Türklerinin sığınmacı statüsünün tekrar sağlanması için ABD Dışişleri Bakanlığı'na mektup yazdı.

Konular: ABD
ABD'li senatör Sherrod Brown, 2007'den beri Ohio senatörlüğü görevinde. [Fotoğraf: Reuters-Arşiv]

senatör sherrod brown, dışişleri bakanı john kerry'ye yazdığı mektupta, ahıska türklerine yönelik baskı ve ayrımcılığın arttığını vurguladı. ahıska türklerinin abd’ye gelebilmelerini sağlayan özel sığınmacı statüsünün tekrar başlatılmasının gözden geçirilmesini istedi.

brown’ın mektubunda şu ifadeler yer aldı:

ahıska türkleri toplumu daha önce sovyetler birliği olan yerlerde ayrımcılık ve şiddete maruz kaldı. rusya'da karşı karşıya oldukları durumdan dolayı 2004 ve 2007 yılları arasında 11 binden fazla ahıska türk'ü, 'özel mülteci statüsü' kapsamında abd'ye geldi. ahıska türklerinin kendi vatanlarında gelişmeleri için çalışmayı sürdürürken, 'özel mülteci statüsü'nün yeniden başlatılmasını gözden geçirmeniz talebinde bulunuyorum."

70 yılda iki büyük göç

sovyetler birliği yönetimi tarafından tehdit olarak algılanan ahıska türkleri, 1944 yılında vatanları gürcistan'ın ahıska bölgesinden stalin'in emriyle çıkarıldı; özbekistan, kazakistan, azerbaycan ve kırgızistan gibi ülkelere göç ettirildi.

zorunlu göç sonrası çoğunluk özbekistan'ın fergana vadisi bölgesine yerleşti.  ahıska türkleri, 1-5 haziran 1989 tarihleri arasında yaşanan etnik gerilim ve çatışmalar sonrası buradan da çevre ülkelere gitmek zorunda kaldı.

fergana vadisi'nde yaşanan olayların ardından yaklaşık 100 bin ahıska türk'ü azerbaycan, kazakistan, kırgızistan, rusya ve ukrayna'ya göç etti.

farklı coğrafyalarda yaşayan ahıska türklerinin sayısı yaklaşık 500 bin.

abd'de ise dayton başta olmak üzere louisville, seattle, atlanta, philadelphia, st. louis, portland, chicago, denver, houston ve new york şehirlerinde yaklaşık 20 eyalette 20 bine yakın ahıskalı türk yaşıyor.

kaynak: anadolu ajansı

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;