Bilim-Teknoloji

AİHM: İşveren, özel mesajlarınıza bakabilir

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), işverenlerin mesai saatleri içinde çalışanlarının özel yazışmalarını ve e-postalarını okuyabileceğine hükmetti.

[Fotoğraf: Reuters / Arşiv]

Fransa’nın Strasbourg şehrindeki mahkeme, özel mesajlarının incelenmesi üzerine 2007’de işten çıkarılan şahsın, 'özel hayatın gizliliğinin ihlâli' için şirketine açtığı davada haksız olduğuna karar verdi. Karar, Türkiye de dahil olmak üzere Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni onaylayan ülkeleri bağlıyor.

Yargı süreci

Romanya’da yaşayan mühendis Bogdan Barbulescu, mesai saatlerinde şirket bilgisayarından eriştiği Yahoo Messenger adlı sohbet uygulamasını hem kişisel hem de profesyonel amaçla kullandığının tespiti üzerine 2007’de işten çıkarıldı.

Özel hayatına müdahale edildiğini savunan Barbulescu, şirketi mahkemeye verdi. Romanya mahkemesi, şirketin bilgisayar ve internet bağlantısının yalnızca profesyonel amaçlı kullanılacağını açıkça belirttiğine dikkat çekerek davacıyı haksız buldu. Bunun üzerine mühendis, AİHM’e başvurdu.

Davayı inceleyen AİHM, işverenin mesai saatlerinde çalışanın mesleki görevlerini yerine getirdiğini kontrol edebileceğini düşünmenin mantıklı olduğunu söyledi. Kararda, “İşveren, çalışanın Yahoo Messenger hesabına baktığında, göreceği bilgilerin işle alakalı olduğunu varsaymakta haklıdır” denildi.

8 kişilik yargıç ekibinden sadece biri karara karşı çıkarak, çalışanların bu uygulamadan tek tek haberdar edilmiş ve rıza göstermiş olmaları gerektiğine dikkat çekti. Ancak yorum, kararı etkilemedi.

Kaynak: BBC

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;