AKP

AK Parti'deki "sosyal demokrat"

Ertugrul Günay 2007 yılında katıldığı AK Parti içinde hem bakan hem de milletvekili olarak Başbakan Erdoğan ve yönetim ile sık sık karşı karşıya geldi. İşte Günay’ın son 6 yıl içinde hükümetle ters düştüğü konular.

Konular: Türkiye

Haberin Öne Çıkanları

Eski bakan AKP'den istifa etti

Pek çok kez Başbakan'la ters düştü

Ertugrul Günay

Başbakan Erdoğan'dan aldığı davet üzerine AK Parti'ye katılan ve 5 yıl süreyle Kültür ve Turizm Bakanlığı yapan Ertuğrul Günay hükümette görev yaptığı dönemde de Başbakan Erdoğan ve kabine arkadaşlarıyla ters düştü. İşte son 6 yılda Günay ile Erdoğan ve AK Parti yönetimi arasında yaşanan görüş ayrılıklarından satır başları:  

“Ucube” tartışması

Başbakan Erdoğan Kars ziyareti sırasında “İnsanlık Anıtı“olarak yaptırılan heykeli “ucube” olarak niteledi. Kültür ve Turizm Bakanı Günay Erdoğan’ın heykeli değil gecekonduları ve çarpık yapılaşmayı kastettiğini savundu. Erdoğan  ucube derken “Heykeli kastettim” diyerek tartışmalara son nokta koydu. Başbakan’ın talimatı üzerine heykel yıkıldı.

“Muhteşem Yüzyıl” ayrışması

Başbakan Erdoğan ile Ertuğrul Günay arasında “Muhteşem Yüzyıl” dizisi de görüş ayrılığına neden oldu. Erdoğan senaristleri ve diziyi “Bunlar TV ekranlarında ecdadımızı Muhteşem Yüzyıl’daki gibi tanıyorlar. Bizim böyle bir ecdadımız yok .Böyle bir Kanuni ve Sultan Süleyman tanımadık” diyerek eleştirdi. Günay  ise bunun bir dizi olduğu belirtti ayrıca “Ecdad olarak padişahları değil, Yunus’u Hacı Bayram’ı , Bektaş’ı Veli’yi anlatalım” dedi.

Başkanlık sistemi

Erdoğan başkanlık sistemini tartışmaya açıp AK Parti yöneticileri de başkanlık sisteminin Türkiye için uygun bir model olduğunu söylerken Günay parlamenter sistemi savunan açıklamalar yaptı.

HES’leri eleştirdi

Ertugrul Günay Kültür ve Turizm Bakanlığı döneminde Hidroelektirik Santralleri ve otoyollar konusunda hükümetle ters düştü. “Doğu Karadeniz Yaylalarını Birleştirecek Yol Projesi” yerine mevcut yolların altypasının iyileştirilmesi gerektiğini söyleyen Günay, Hidroelektirik Santraller konusunda ise "Her yerden birkaç megavatlık enerji elde edeceğiz diye her dereyi deleceksek, her dağı parçalayacaksak, her ağacı keseceksek o zaman biz burada turizm yapamayız” dedi.

Emek Sineması

Ertuğrul Günay Kültür ve Turizm Bakanlığı döneminde önce “Emek Sineması’nın yıkılmasının mümkün olmayacağını” söyledi  sonra “deprem tehlikesi nedeniyle sinemanın taşındığını” belirtti. Tartışmalar sırasında Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ise sorumluluğun Kültür Bakanlığı’nın koruma kurullarında olduğunu ve projenin onlar tarafndan onaylandığını söyledi. Sonuçta Emek Sineması yıkıldı.

Gezi Olayları

Ertuğrul Günay Gezi Olayları sırasında twittera yazdığı mesajlarla  hükümeti eleştirdi. “Sürecin iyi yönetilemediği “ ve “Polisin ölçüsüz müdahaleyle olayların yaygınlaşmasına neden olduğunu” söyledi.

Ertuğrul Günay kimdir? 

AK Parti’de 6 yıllık bir geçmişe sahip olan Ertugrul Günay  siyasetin “deneyimli” isimlerinden. 1948 doğumlu ve CHP kökenli. İlk kez 1977’de milletvekili seçildi. CHP’de genel sekreterlik yaptı, genel başkanlık koltuğuna talip oldu. 2004 yılında CHP’den ihraç edilince siyasette kendine yeni bir yol çizdi. Müslüman-Sol olarak tanımlanan yeni bir oluşum için kolları sıvadı. 2007 yılında Recep Tayyip Erdoğan’dan aldığı teklif üzerine AK Parti’den millevtekili seçildi ve bakanlık koltuğuna oturdu. 

Siyasete CHP’de başladı

1977 seçimlerinde  en genç milletvekili olarak meclis’e girdi.12 Eylül 1980 askeri darbesine kadar 3 yıl  süreyle milletvekillliği yaptı.Askeri darbe sonrasında Dev-Yol ile ilişkisi olduğu iddiasıyla tutuklandı,bir yıl tutuklu kaldı. Askeri darbe döneminde CHP dahil tüm siyasi partiler kapatıldığı için siyasete SHP’de devam etti. SHP’de Ankara İl Başkanlığı ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

CHP’nin “ikinci adamı” oldu

Askeri darbe döneminde kapatılan siyasi partilerin yeniden açılmasının önündeki engeller kalkınca 1992 yılında CHP ‘nin siyaset sahnesindeki yerini alması üzerine Ertuğrul Günay da eski partisine döndü. 1992-1994 yılları arasında CHP Genel Sekreteri  olarak görev yaptı. O dönemde Deniz Baykal Genel Başkan, Günay da partinin ikinci adamıydı.

1994’te İstanbul  için Erdoğan ile yarıştı

1994 yerel seçimlerinde CHP Ertuğrul Günay’ı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterdi. O dönemde Refah Partisi’nin adayı ise Recep Tayyip Erdoğan’dı ve seçimin galibi  Erdoğan oldu.

CHP’de genel başkanlık koltuğuna talip oldu

1999 seçimlerinde CHP’nin baraj altı kalması ve Deniz Baykal’ın genel başkanlıktan istifa etmesi üzerine toplanan kurultayda genel başkanlığa aday oldu ancak kazanamadı. Günay 2001 yılında yapılan kurultayda da Baykal’a rakip oldu.2004 yerel seçimlerinde Ordu’da DSP’li adayı desteklediği gerekçesiyle CHP’den ihraç edildi.

“Müslüman-Sol” oluşumdan AK Parti’ye   

İhraç kararının ardından siyasette kendine yeni bir yol çizen Ertugrul Günay “Müslüman-Sol” olarak tanımlanan yeni bir siyasi oluşum için kolları sıvadı. Günay “Müslüman-Sol” oluşum için Saadet Partisi Eski Milletvekili Mehmet  Bekaroğlu ile birlikte hareket etti. 2007 yılında Recep Tayyip Erdoğan’dan aldığı davet üzerine AK Parti’den milletvekili seçildi ve seçim sonrasında kuruluna 60’ncı hükümette Kültür ve Turizm Bakanlığı görevine atandı. 2011 seçimlerinde ikinci kez AK Parti’den milletvekili seçildi ve yeniden Kültür ve Turizm Bakanı olarak atandı. 24 Ocak 2013’teki kabine revizyonuna kadar bakanlık koltuğunda oturdu.

KAYNAK: Al Jazeera

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;