Göç

Akdeniz’de 3 bin 800 göçmen öldü

Birleşmiş Milletler 2016’da 3 bin 800 göçmenin Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken Akdeniz’de hayatını kaybettiğini açıkladı.

[Fotoğraf: Yara Nardi / İtalya Kızılhaçı / AFP]

Fransız haber ajansı AFP’ye e-posta gönderen Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü William Spindler, Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken Akdeniz’de hayatını kaybeden göçmenlerin sayısını açıkladı:

“Bu sene şimdiye kadar en az 3 bin 800 kişi Akdeniz’de öldü ya da kayboldu. Bu, tespit edilen ölüm sayısının 2016’da en yüksek seviyeye ulaştığını gösteriyor.”

2015’te Akdeniz’de ölenlerin ve kaybolanların sayısı 3 bin 771 olarak belirtilmişti. Ekim ayı dolmadan 2016’da ölenlerin sayısı, önceki seneleri geçmiş oldu.

Geçtiğimiz yıl Akdeniz'den Avrupa sahillerine 1 milyon 15 bin 78 sığınmacı ulaşırken, 2016'da ise bu rakam şimdiye kadar 327 bin 800'de kaldı. BM, 2015'te her 269 sığınmacıdan birinin Akdeniz'de hayatını kaybetmesine rağmen, bu yıl bu oranın 3 kat artarak her 88 sığınmacıdan birinin yaşamını yitirdiğini, bu durumun endişe verici olduğunu bildirmişti.

Kaynak: AFP ve AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;