Nükleer enerji

Akkuyu'daki nükleer santralin ÇED raporu onaylandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Mersin Akkuyu’ya yapılması planlanan nükleer santral için hazırlanan çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) raporunu onayladı.

Konular: Türkiye, Çevre
Akkuyu sahillerine kurulacak santral için birçok kez protesto gösterisi düzenlendi. [Fotoğraf: AA-Arşiv]

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ziyareti öncesi, inşasını Rus firma Rosatom’ın yükleneceği Akkuyu’daki nükleer santralin ÇED raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. Raporun onaylanmasıyla nükleer santral inşaatı başlayabilecek. 

Raporla birlikte vatandaşlardan gelen dilekçeler de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ulaştırılmıştı. Bakanlık dilekçelerdeki soruların yanıtlanması için santrali inşa edecek Akkuyu Nükleer A.Ş'den talepte bulunmuştu.

Mersin Valiliği'ne iletilen dilekçelerin birçoğunda "nükleer santral yapımının istenmediği" yönünde ifadeler yer alıyordu.

Başta Greenpeace olmak üzere çevreci örgütler ve yöre halkı nükleer santrallere karşı çıkıyor. Gerekçe olarak başta radyasyon sızıntısı tehlikesi olmak üzere, inşaatın ve atıkların santrallerin kurulduğu çevreye verdiği zararlar öne sürülüyor.

Anayasa Mahkemesi'nin Akkuyu Nükleer Santral Projesi ile ilgili CHP'nin yürütmeyi durdurma başvurusunu reddetmişti.

Akkuyu için 3 bin sayfalık rapor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri, Türkiye'nin ilk nükleer santrali için hazırlanan 3 bin sayfalık raporun, çevresel etki açısından bütün detayları içerdiğini ifade etmişti.

Akkuyu’daki nükleer santrali Rus devlet kuruluşu Rosatom yapacak. Nükleer santral için iki ülke işbirliğiyle Akkuyu NGS adlı bir şirket kuruldu. 2023 yılında bitirilmesi planlanan nükleer santralin ilk etabı 2020 yılında faaliyete geçecek.

Akkuyu’nun ardından yapılacak diğer santralin adresi Sinop. Bir diğer santral için konuşulan yer ise Karadeniz kıyısındaki İğneada. İğneada ismi henüz yetkililer tarafından net olarak açıklanmadı.

Kaynak: Al Jazeera, AA

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;