Türkiye

AKP dokunulmazlıklarla ilgili teklifini CHP'ye sundu

AK Parti, dokunulmazlıklarla ilgili son teklifini CHP'ye götürdü. AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı, "Teklifimiz tüm dosyaların yargıya sevkini kapsıyor" derken, CHP'li Özgür Özel, 'Teklif beklentilerimizin gerisinde" diye konuştu.

Konular: Türkiye

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, dokunulmazlıkların kaldırılması ile ilgili formül üzerinde anlaşmak için CHP'li muhattaplarıyla görüştü. Bostancı, CHP'nin konuya ilişkin üç ayrı teklifinden üçüncüsünü dikkate alarak hazırladıkları teklifi muhalefete götürdü.

Görüşme sonrası açıklama yapan Bostancı, ''Teklifimiz tüm dosyaların yargıya sevkini kapsıyor. Başbakanlık'ta, Adalet Bakanlığı'nda, Meclis Başkanlığı'nda ve komisyonda olan fezlekeler dahil hepsi. Bunu değerlendireceklerini ifade ettiler'' dedi.

Kendisinin bildiği 507 dosya olduğunu söyleyen Bostancı, CHP'nin kararını ne zaman açıklayacağını bilmediklerini, bunun kendi kararları olacağını söyledi.

Özel: Beklentimizin gerisinde

CHP'li Özgür Özel ise ''Revize teklif beklentimizin gerisinde. Yasanın çıktığı tarihe kadar işlenmiş olan tüm suçları kapsaması gerektiğini istiyoruz. Düzenleme eski bakanları da kapsamalı. Yeni öneriyi yetkili kurumlarımız değerlendirecek'' diye konuştu.

'Eski bakanlar' CHP'nin olmazsa olmazı

AK Parti, dokunulmazlıkları kaldırma konusunda geçici madde önerisini revize ederek, tekrar CHP ile görüşme kararı almıştı.

AK Parti, CHP ile ortak bir öneri sunabilmeyi hedefliyor. İki parti dokunulmazlık konusunda anlaşamazsa, AK Parti kendi önerisini Meclis Başkanlığı'na sunacak.

CHP, AK Parti'nin ilk önerisine 3 teklifle yanıt vermişti. CHP'nin önerileri, kürsü haricisindeki dokunulmazlıkları kaldırılması, Anayasa'ya konulması planlanan geçici maddenin genişletilmesi, bakanlar hakkında gelebilecek fezlekelerin de Yüce Divan oylaması yapılmadan doğrudan yargıya intikal sağlanması.

AK Parti'nin revize ettiği teklifi değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "3 önerimizden biri kabul edilirse çalışmaya hazırız. Bizim için olmazsa olmaz, bakanların yargılanmalarının önünün açılması" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;