Türkiye

Alkol ve tütüne yeni yıl zamları

2016'da alkol ve tütün ürünlerine uygulanacak vergi artışı oranları açıklandı. Sigarada paket başına vergi 4,42 liraya yükseldi. Emekli maaşına 100 lira seyyanen zam da yürürlüğe girdi.

Konular: Türkiye, Ekonomi
CHP'nin alkol yasasının iptal edilmesi istemi Anayasa Mahkemesi tarafından reddedildi. [A.A Arşiv]

Alkollü içkiler ve tütün ürünlerine uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Bakanlar Kurulu kararıyla artırıldı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre tüm alkollü içkilerde asgari maktu vergi tutarı yaklaşık yüzde 15 artırıldı.

Tütün mamullerinde uygulanan ÖTV'de de artışa gidildi. Buna göre, paket başına asgari maktu vergi 4,20 liradan 4,42 liraya yükseltildi. Paket başına maktu vergi de 19,68 kuruştan 24,68 kuruşa çıkarıldı.

Cep'te vergi 160 lira

Cep telefonlarında adet başına uygulanan 120 liralık vergi de 160 liraya çıkarıldı.

Öte yandan, işlenmemiş tütün ithalatından alınan tütün fonu tutarı, ton başına 900 dolardan 600 dolara indirildi.

Emekli maaşına seyyanen zam

SSK ve BAĞKUR emeklilerinin maaşlarına Ocak ayından itibaren ayda 100 lira seyyanen zam yapılmasını öngören kanun da Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer buldu.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;