İngiltere

Almanya'dan sonra İngiltere

İngiliz Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu tarafından hazırlanan Türkiye raporunda genel olarak olumlu bir dil kullanılsa da, Fethullah Gülen örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe girişimiyle ilgili, girişimin bu örgüt tarafından gerçekleştirildiğine dair gerekli bilgiye sahip olmadıkları belirtildi ve "Darbedeki bazı kişiler Gülenci olsa da, bu darbeyi onların yönettiği anlamına gelmek zorunda değil" denildi. Almanya İstihbarat Servisi Başkanı da "Türkiye, Gülen konusunda bizi ikna edemedi" demişti.

ingiliz parlamentosunun alt kanadı avam kamarası'nın dış ilişkiler komisyonunun yayımladığı raporda, ingiltere ile türkiye'nin ikili ilişkilerinin taşıdığı potansiyel vurgulandı. raporda genel olarak olumlu bir dil kullanılsa da, fethullah gülen örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe girişimiyle ilgili, girişimin bu örgüt tarafından gerçekleştirildiğine dair gerekli bilgiye sahip olmadıkları belirtildi ve "darbedeki bazı kişiler gülenci olsa da, bu darbeyi onların yönettiği anlamına gelmek zorunda değil" denildi. almanya istihbarat servisi başkanı da "türkiye, gülen konusunda bizi ikna edemedi" demişti.

"türkiye için karar zamanı"

komisyonun başlattığı tahkikat kapsamında yazılan "baskı mı iyileşme mi? türkiye için karar zamanı - milletvekilleri olumlu ingiliz rolünü destekliyor" başlıklı raporda, türkiye'nin uluslararası ortak olarak önemine dikkat çekildi.

ingiltere ile türkiye arasında stratejik iş birliği oluşturulmasını destekleyen 79 sayfalık raporda, iki ülke arasındaki ticari, savunma sanayi ve güvenlik alanındaki ilişkilerin içerdiği fırsatlar öne çıkarıldı.

raporda, türkiye'nin merkezi önem taşıyan bölgesel bir güç olduğu değerlendirmesinde bulunularak, türkiye'nin alacağı kararların bölgenin kaderini de belirleyeceği ifade edildi.

türkiye'nin işid'le mücadele ve sığınmacılar konusundaki önemi de vurgulanan raporda, bölgede istikrarın sağlanmasında da rolünün önemli olduğu, ancak pkk'nın suriye kolu ypg'nin de işid ile etkili bir savaş yürüttüğü belirtildi. raporda, ingiltere'nin pkk/pyd'nin federalizm çabalarının desteklenmeyeceği de belirtildi. türkiye'nin menbic hedefi hatırlatılarak taraflara birbirleri ile savaşmak yerine işid ile savaşa odaklanamsı istendi. türkiye'nin yeni hedefinin menbic olduğuna dair sözlerini hatırlatarak "iki tarafı da birbiriyle savaşmak yerine işid'e odaklanmaya davet ediyoruz" denildi.

15 temmuz darbe girişimi

gülen örgütü tarafından düzenlenen ddarbe girişimine de değinilen raporda, bu olayın ülkenin demokrasisini hedef aldığı ve ingiltere'nin bu konuda türkiye'ye verdiği desteğin yerinde olduğu ifade edildi.

raporda, ingiltere dışişleri bakanlığının 15 temmuz darbe girişimi sonrası türkiye'ye verdiği hızlı desteğin, türkiye'de ingiltere'nin yakın bir müttefik ve dost olarak algılanmasını sağladığı kaydedildi.

komisyonun raporu, gülen örgütü konusunda ise temkinli ifadeler içeriyor. raporda, ingiltere dışişleri bakanlığı'nın türkiye'nin bu konudaki söylemine inandığı ama dünyanın en etkin istihbarat teşkilatlarından birine sahip olan ingiltere'nin gülen örgütü konusunsa yeterli bilgiye sahip olmadığı savunularak şu ifadelere yer verildi:

"darbedeki bazı kişiler gülenci olsa da, türkiye’deki gülen destekçilerinin ve kuruluşlarının sayısı düşünüldüğü zaman, bu gülenciler ya da liderlerinin darbeyi yönettiği anlamına gelmek zorunda değil"

rapor ingiliz hükümetine tavsiye niteliğinde

ingiltere'nin türkiye ile ilişkilerinin masaya yatırıldığı ve ingiliz hükümetine türkiye ile ilişkilerinde tavsiyelerde bulunan rapor için tahkikata geçen yıl temmuz ayında başlanmıştı.

ingiliz hükümetine tavsiye niteliğine sahip rapor kaleme alınmadan önce komisyon üyeleri türkiye'de ziyaret ve temaslarda bulunmuştu. bu çerçevede, cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, başbakan binali yıldırım ve dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu geçen ocak ayında komisyon başkanı crispin blunt ve beraberindeki heyeti kabul etmişti.

rapor, komisyonun türkiye ziyaretinin yanı sıra londra'da dinlediği kişilerden aldığı görüşler sonrası kaleme alındı.

ingiliz parlamentosu dış ilişkiler komisyonu, 6'sı iktidardaki muhafazakar partiden, 4'ü ana muhalefetteki işçi partisinden ve biri iskoç ulusal partiden olmak üzere 11 milletvekilinden oluşuyor.

kahl: türkiye, gülen konusunda bizi ikna edemedi

almanya istihbarat servisi bnd'nin başkanı bruno kahl, haftalık der spiegel dergisine verdiği mülakkatta , türkiye'nin 15 temmuz darbe girişiminin arkasında gülen yapılanmasının olduğu konusunda kendilerini çeşitli yollardan ikna etmeye çalıştığını ancak bunun şu ana kadar gerçekleşmediğini söylemişti.  kahl, darbe girişiminin devlet tarafından kurgulandığını düşünmediklerini belirtip , "15 temmuz öncesinde de hükümet tarafından bir temizlik dalgası başlatıldı. bu yüzden ordunun bazı kesimleri sıra kendilerine gelmeden darbe yapmak istedi. ancak artık çok geçti, kendileri de temizlendi" dedi.

kahl, darbenin devletçe tasarlanmamış olmasına karşın cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan açısından memnuniyet verici bir mazeret olduğunu savundu ve spiegel'in "gülen yapılanmasını aşırılık yanlısı islamcı ya da terörist diye tanımlayabilir misiniz?” sorusuna "gülen yapılanması dini ve seküler eğitim için bir araya gelmiş sivil bir oluşum. bunlar arasında dershaneler, erdoğan güçleriyle yıllarca ortak çalıştıkları eğitim kurumları var" cevabını verdi.

kaynak: aa, al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;