Bilim-Teknoloji

Amazon ikinci çeyrekte zarar etti

Amazon.com, ikinci çeyrekte açıkladığı 126 milyon dolarlık zararla kendi hisse değerlerini de aşağı çekti. Şirketin hisseleri yüzde 10 değer kaybetti.

Konular: Bilim-Teknoloji
Amazon yüksek nakliyat maliyeti nedeniyle zarardan kurtulamadı. [Fotoğraf: Shutterstock]
E-ticaret devi Amazon, gelirleri artsa da bir türlü önüne geçemediği maliyetler nedeniyle ikinci çeyrekte büyük kayıp yaşadı. 
Amazon, 19.34 milyar dolar gelir elde etmesine rağmen beklenenin üstüne çıkan 126 milyon dolarlık zarar açıkladı. CEO Jeff Bezos elde edilen zarara değinmeyerek, 'müşteri tecrübesini daha iyiye taşımayı amaçladıklarını' söyledi. 
Amazon hisseleri, mali tablonun açıklanmasından önceki işlemlerde yüzde 10 değer kaybederek 322.50 dolara geriledi. 
Amazon'un aşırı harcamaları nedeniyle üçüncü çeyrekte uğrayacağı zararın 810 milyon dolara ulaşabileceği belirtiliyor. Şirketin geçtiğimiz yıl üçüncü mali dönemdeki zararı ise 25 milyon dolardı. 
USA Today sitesine konuşan Forrester analisti Sucharita Mulpuru, zararın en büyük nedeninin Amazon Prime programı olduğunu belirtti. Prime, 99 dolar karşılığında müşterilere iki gün bedava nakliyat hizmeti sunuyor. Mulpuru, Facebook, Apple ve Google gibi firmaların sürekli yenilik yapmalarına rağmen zarar etmediklerini, Amazon'un ise tüm parasını siparişlerin nakliyatına harcadığını belirtti. 
Dev depolarının işletme ve ürünlerin nakliyat maliyetlerini mobille kapatmayı amaçlayan Amazon, Fire ile akıllı telefon piyasasına girmişti. Şirket aynı zamanda Kindle Unlimited hizmetiyle e-kitap piyasasındaki gücünü de artırmayı amaçlıyor. Hizmet 600 bin kitaba erişim sağlıyor. 
Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;