Irak

Anbar'ın batısına da operasyon

Irak güçleri Anbar eyaletinin batısında IŞİD’in kontrolündeki bölgeleri geri almak için geniş çaplı harekât başlattı.

[Fotoğraf: Reuters]

Irak ordusu Cezire Bölgesi Operasyonları Komutanı Tümgeneral Kasım Muhammedi, ordu güçlerinin, Anbar eyaletinin batısında IŞİD’in kontrolündeki Ana, Rava ve Kaim bölgelerini geri almak için sabah geniş çaplı harekât başlattığını söyledi.

Muhammedi’nin verdiği bilgilere göre, operasyon öncelikle birçok cepheden Ana'ya yönelik olacak. Bölgenin IŞİD’den alınmasından sonra operasyon Rava ve Kaim'e yönelecek.

Muhammedi, koalisyon güçlerine ait uçakların da IŞİD hedeflerini vurduğunu aktardı.

Irak ordusu, Haziran 2014'ten bu yana IŞİD’in kontrolündeki Musul'u kurtarmak için 17 Ekim'de operasyon başlatmıştı. ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerinin de havadan destek verdiği operasyon kapsamında bugüne kadar kentin yaklaşık 4’te biri kurtarıldı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;