Türkiye

Ankara'da patlama: 37 ölü

Ankara'nın Kızılay semtinde, Güvenpark yakınlarında akşam saatlerinde bomba yüklü araç patlatıldı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 37 kişinin öldüğünü, 71 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Konular: Türkiye

Ankara'nın Kızılay semtinde akşam saatlerinde patlama oldu. Ankara Valiliği, akşam saat 18.45 sıralarında Kızılay Güven Park'ta bir aracın patlatılması sonucunda ilk belirlemelere göre olay yerinde 27 kişinin hayatını kaybettiğini, yaklaşık 75 kişinin de çeşitli hastanelerde tedavi altına alındığını bildirdi.

Güvenlik zirvesinin ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Olay yerinde 30, hastanede 4 kişi hayatını kaybetti. İkisi saldırgan olabilir. Hastanelerde 125 yaralı var. 19’unun durumu ciddiyetini koruyor. 7 hastamız ameliyatta. Geri kalan hastalarımızın çoğu, bu akşam evine gönderilebilecek durumda” ifadesini kullandı. 

Ölü sayısı 37'ye yükseldi

Müezzinoğlu, bu sabah yaptığı açıklamada ise ölü sayısının 37'ye yükseldiğini, hastanelerde tedavi gören yaralı sayısının ise 71 olduğunu, bunlardan 15'inin durumunun ciddiyetini koruduğunu söyledi.

Olayın hemen ardından çekilen görüntülerde bir otobüsün tamamen yanarak kullanılamaz hale geldiği görülüyor. Bölgeye güvenlik güçlerinin yanı sıra ambulans ve itfaiye ekipleri sevk edildi. DHA, saldırının ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı tüm personelin göreve çağrıldığını duyurdu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu'ndan sorumlu Başsavcı Vekili Necip Cem İşçimen'in olay yerindeki incelemeleri sürüyor. İşçimen, beraberindeki savcılarla birlikte delillerin toplanmasını koordine ediyor. 

Patlamanın olduğu yer,  Ankara'nın, tüm semtlerini toplu taşıma araçlarıyla birbirine bağlayan bir nokta. Ankara'nın en merkezi yeri olarak nitelendirmek mümkün.

Sağlık Bakanlığı, Ankara Kızılay'daki patlamada yaralananların sağlık durumuna ilişkin Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi ALO 184 hattından bilgi alınabileceğini duyurdu. Türk Kızılayı da “Ankara'da meydana gelen patlama ile ilgili olarak kan stoklarımız yeterlidir” ifadesini kullandı.

AB, ABD, İngiltere, İspanya ve Rusya'dan kınama

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ankara'daki saldırıyı kınayarak, saldırıya uğrayan tüm Türk halkıyla birlikte yasta olduğunu belirtti. Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, "Vladimir Putin, Ankara'da meydana gelen bu vahşi saldırıyı şiddetle kınadı. Rusya Devlet Başkanı, çok sayıda insanın hayatını kaybettiği yeni bir terör saldırısına maruz kalan Türk halkıyla birlikte yas tutuyor" ifadelerini kullandı.

İspanya Dışişleri Bakanlığından, "İspanya, Ankara'da bugün meydana gelen ve çok sayıda ölü ve yaralıya neden olan bombalı terör saldırısını çok kararlı bir şekilde kınamaktadır" açıklaması geldi.

İngiltere Başbakanı David Cameron da Twitter hesabı aracılığıyla saldırıyı kınadı.

Avrupa Birliği (AB), Ankara'daki terör saldırısı ile ilgili açıklamasında, Türkiye'nin ve Türk halkının yanında olduğunu bildirdi. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Ankara'daki terör saldırısı ile ilgili ortak açıklama yayımladı:

"Türkiye, hükümeti ve halkıyla olan güçlü dayanışmamızı ifade ediyor, acılarını paylaşıyoruz. Hayatını kaybedenlerin ailelerine ve dostlarına başsağlığı, tüm yaralılara acil şifalar diliyoruz. AB, bu tür şiddete maruz kalan herkesin yanında olmaya devam edecektir. Küresel terör tehdidiyle mücadele için uluslararası işbirliğini hızlandırmaya olan güçlü taahhüdümüzü yineliyoruz."  

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, "Ankara'daki saldırı nedeniyle büyük üzüntü duyuyorum ve dehşete kapıldım" ifadesini kullandı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de yazılı açıklamayla saldırıyı kınadıklarını söyledi. Açıklamada, "ABD, Ankara Kızılay'daki terör saldırısını güçlü bir şekilde kınamaktadır. Ölenlerin ailelerine en derin başsağlığı dileklerimizi iletiyor, yaralananların çabucak iyileşmesini diliyoruz. NATO müttefiki Türkiye ile ortak terör tehdidi ile mücadeledeki güçlü ortaklığımızı da tekrar ifade ediyoruz" denildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da saldırıyı kınadı. Netanyahu'nun ofisinden yapılan açıklamada "Başbakan Netanyahu, masum sivillerin hayatını kaybettiği ve onlarca kişinin de yaralandığı Ankara'daki büyük ölçekli terör saldırısını kınıyor. İsrail, Türk halkının terörizme karşı olan savaşında yanında olduğunu belirtmekte ve uluslararası topluma teröre karşı savaşta birleşme çağrısı yapmaktadır" ifadeleri kullanıldı.

Fransa Başbakanı Manuel Valls, Ankara'daki saldırıyı kınayan bir mesaj yayımladı. Valls, Twitter'da hesabından yayımladığı mesajda, "Fransa, Ankara'da düzenlenen alçak saldırıyı kınamaktadır. Saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerinin ve yakınlarının yanındayız" ifadesini kullandı.

Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise "Türkiye, yeniden başkenti Ankara'nın kalbinde barbar bir terörist saldırıyla vuruldu. Bu menfur saldırı uluslararası toplumun ne kadar kararlı ve dayanışma içinde olması gerektiğini hatırlatmıştır" ifadesine yer verildi.

ABD Büyükelçiliği uyarmıştı

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, 11 Mart’ta Ankara’da Bahçelievler civarında ‘terörist saldırı’ olabileceğini duyurmuştu. Bahçelievler, saldırının gerçekleştiği Kızılay’a yaklaşık 4 kilometre mesafede.

Yayın yasağı geldi

Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimliği, başkentteki saldırıyla ilgili yayın yasağı getirilmesine karar verdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca, Ankara Kızılay'da meydana gelen patlamaya ilişkin yayın yasağı getirildi. Geçici yayın yasağı, olay yerini görecek şekilde canlı yayın yapılmasını, olayın oluş anı ve hemen sonrasına ilişkin görüntüler ve cenaze görüntülerinin verilmesini kapsıyor.

Yaralı listesi Ankara Numune Hastanesi'ne asıldı.
[[Fotoğraf: Zahidin Köşüş/Al Jazeera]]

Patlamanın ardından yakınlarından haber alamayan Ankaralılar hastanelere koştu. Sürekli güncellenen listelerde yakınlarının ismini göremeyenler, diğer hastanelerden haber almaya çalışıyor.

Yaralıların bir kısmı, yakınlarına hastane camlarından el sallayarak ve telefon açarak iyi olduklarını iletiyor.

Yaralıların bir kısmı, yakınlarına hastane camlarından el sallayarak ve telefon açarak iyi olduklarını iletiyor.
[[Fotoğraf: Zahidin Köşüş/Al Jazeera]]

Yaralıların bir kısmı, yakınlarına hastane camlarından el sallayarak ve telefon açarak iyi olduklarını iletiyor.
[[Fotoğraf: Zahidin Köşüş/Al Jazeera]]

Son 5 aydaki 3. saldırı

Ankara'da 17 Şubat'ta askeri servis araçlarını hedef alan intihar saldırısında 29 kişi hayatını kaybetmişti.

18 Şubat’ta açıklama yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu 17 Şubat’taki saldırıyı PKK'nın Suriye kolu PYD'nin silahlı kanadı YPG mensubu Salih Necar'ın, PKK mensuplarıyla birlikte yaptığının "kesin bir şekilde ortaya çıktığını" duyurmuştu.

Saldırıyı 19 Şubat’ta üstlenen Kürdistan Özgürlük Şahinleri (Teyrêbazê Azadiya Kurdistan/ TAK) ise, saldırının 26 yaşındaki Vanlı üyesi Abdulbaki Sömer tarafından gerçekleştirildiğini ifade etmişti.

Ankara'da, 10 Ekim 2015'te de Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en ölümcül bombalı intihar saldırısı gerçekleşmişti. Barış Mitingi öncesinde iki canlı bomba kendini patlatmış, 100'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak: Al Jazeera, AA ve DHA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;