Türkiye-AB ilişkileri

AP'den Türkiye kararı: Müzakereler dondurulsun

Avrupa Parlamentosu, Türkiye ile AB arasındaki müzakerelerin geçici olarak dondurulmasını öngören tasarıyı kabul etti. Kararın, bağlayıcılığı yok. AB Bakanı Çelik, "Kriz, Türkiye ile AP arasında değil, Avrupa'nın kendi içindeki siyasi değerler krizinin Türkiye’ye yansıması. Bu mesaj Kapıkule Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye geçemez" dedi. Başbakan Yıldırım da "AB liderlerinin bu vizyonsuzluğa karşı seslerini yükseltmesini bekliyoruz" diye konuştu.

[Fotoğraf: Reuters]

avrupa parlamentosu, türkiye ile üyelik müzakerelerini geçici bir süre dondurmayı tavsiye eden tasarıyı kabul etti. ap genel kurulu'nda salı günü görüşülen ve perşembe günü oylanan tasarı 37'ye karşı 479 oyla kabul edildi. oylamada, 107 üye çekimser görüş bildirdi.

ap'nin üyelik müzakerelerini sonlandırma veya dondurma yetkisi olmamakla birlikte, alınan karar ab konseyi ve üye ülke yönetimlerine siyasi anlamda mesaj niteliği taşıyor.

ap'deki 6 siyasi grubun sunduğu tavsiye kararı tasarısı, ab tarihinde bir ilk olarak tarihe geçti ve ilk kez bir ülkeyle üyelik müzakerelerinin dondurulmasına yönelik tavsiye kararı alınmış oldu.

oylamada, ap'deki en büyük siyasi grup avrupa halk partisi'nin (epp) verdiği "son dönemde lozan anlaşması'yla ilgili yapılan açıklamaların kaygı verici olduğuna" dâir bir değişiklik önergesi de kabul edildi.

türkiye'den tepki

çankaya köşkü'nde, 24 kasım öğretmenler günü dolayısıyla 81 ilden gelen öğretmenlerle buluşmasının ardından kararla ilgili olarak konuşan başbakan binali yıldırım, "bu kararın bizim açımızdan hiçbir önemi yok. ab ile ilişkiler zaten sıkı fıkı değildi. avrupa gelecek vizyonunu türkiye’yle beraber mi, türkiye’siz mi şekillendirecek. buna karar vermeli. ab tam bir çelişki içinde. ab liderlerinin bu vizyonsuzluğa karşı seslerini yükseltmesini bekliyoruz" dedi.

avrupa birliği (ab) bakanı ömer çelik kararla ilgili yaptığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"kararı yok hükmünde sayıyoruz. bu karar içerdiği vizyon itibariyle, vizyonsuzluk itibariyle, hedefleri itibariyle, bu karar tasarısına hâkim olan dil itibariyle ciddiye alınacak bir karar değildir.

kriz, türkiye ile ap arasında değil, avrupa'nın kendi içindeki siyasi değerler krizinin türkiye’ye yansıması. bize mesaj vermek isteyenler bu parlamento kararıyla verdikleri mesajın kapıkule sınır kapısı'ndan içeri girmeyeceğini bilsinler. bu mesaj hiçbir şekilde kulak vereceğimiz bir mesaj değil." 

kılıçdaroğlu: bunun arkası gelecektir

antalya osb başkanlığında sanayicilerin sorularını yanıtlayan chp lideri kemal kılıçdaroğlu, avrupa parlamentosunun kararı hakkında “bugün gelinen noktada ab insan hakları, demokratik standartlar, hukukun üstünlüğü gibi kavramlar türkiye'de olmadığı için üyelik müzakerelerini bir süre dondurdu. müzakere yapılmayacak. bu bizim için çok ağır bir yaptırımdır, bunun arkası gelecektir. ekonomik olarak arkası gelecektir, siyasi olarak arkası gelecektir” dedi.

'mhp temelsiz ve omurgasız kararı telin etmektedir'

twitter hesabından açıklama yapan mhp genel başkanı devlet bahçeli de şu ifadeleri kullandı:

"avrupa parlamentosu, türkiye’nin ab ile devam eden müzakerelerinin geçici olarak dondurulmasını tavsiye eden tasarıyı pişkince kabul etti. ap, terörizme yakasını kaptırdı. türkiye’ye samimiyetsiz ve soğuk bakışını tescil ettirdi. ve art niyetini tekrar gözler önüne serdi. türk milleti, ap’nin kararını reddetmektedir. milliyetçi hareket partisi de bu temelsiz ve omurgasız kararı telin etmektedir."

ohal tepkisi

tasarıda üyelik müzakerelerinin, 15 temmuz darbe girişimi sonrası ortaya çıkan durum ve ohal uygulamasının getirdiği şartlar nedeniyle geçici olarak dondurulması isteniyor.

kararda, üyelik müzakerelerinin yeniden başlayabilmesi için ohal uygulamasının kaldırılması gerektiği belirtilerek, avrupa birliği ve avrupa parlamentosunun darbe girişimini güçlü bir şekilde kınadığı ve türkiye’nin sorumluları yargılama hakkının meşru olduğu vurgulandı.

türkiye ve ab arasındaki üyelik müzakereleri konusunun, aralık ayında toplanacak ab liderler zirvesi'nde gündeme gelmesi bekleniyor.

cumhurbaşkanı tayyip erdoğan oylamadan önce, "sonuç ne çıkarsa çıksın bu oylamanın bizim nezdimizde hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur" ifadelerini kullanmıştı.

kaynak: al jazeera, aa ve reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;