Bilim-Teknoloji

'Apple 2020'de otomobil satacak’

Elektrikli araç geliştirmek için yürüttüğü gizli proje ortaya çıkarılan Apple'ın, şimdi de 2020 yılında piyasaya kendi otomobilini sunacağı öne sürüldü. Apple'ın, gizli projesi için rakip firmalardan çalışan transfer ettiği ortaya çıktı.

Konular: Bilim-Teknoloji
Apple'ın 2020'de elektrikli araç piyasasına gireceği iddia edildi. [Fotoğraf: Apple]

Tim Cook'un başlattığı gizli proje kapsamında en az bir yıldır elektrikli araç üzerinde çalıştığı ortaya çıkan Apple, 2020'de otomobillerini piyasaya sürebilir. Bloomberg'de yer alan habere göre, konuya yakın kaynaklar Apple'ın geliştirme aşamasında olduğu otomobillerin beş yıl içinde satışa sunulacağını belirtti.

Otomotiv üreticilerinin bir araç üretmek için ortalama beş ila yedi yıl çalıştıklarını belirten Bloomberg, General Motors ve Tesla Motors firmalarının 2017'de yeni nesil elektrikli araç sunmayı planladıklarını belirtti. Habere göre iki firmanın geliştirmeye çalıştığı elektrikli otomobiller bir kez şarj edilerek 320 kilometre gidebilecek ve 40 bin dolardan ucuz olacak.

Bloomberg, son çeyrekte 18 milyar dolar kar eden Apple'ın kasasında 178 milyar dolar nakit bulunduğunu ve firmanın hisse sahiplerinin yüzünü güldürmek için iPhone'dan başka alanlara yatırım yapma konusunda baskı gördüğünü belirtti. Haberde, Tesla Motors'un gösterdiği başarının ardından elektrikli araç piyasasına girmenin sanıldığı kadar zor olmadığının anlaşıldığı ve Apple'ın yatırım kararı aldığı ifade edildi.

Tesla ve General Motors'un yanı sıra Google'a da rakip olacak Apple, batarya ve robotik alanındaki uzmanların dahil olduğu 200 kişilik bir ekiple elektrikli araç geliştirmeye çalışıyor.

Batarya üreticisi dava etti

Apple, elektrikli araç projesi kapsamında hırslı bir çalışan transferine girerken, beş kişi transfer ettiği A123 Systems şirketi tarafından dava edildi. Massachusetts merkezli firmanın açtığı davada, Apple'ın aynı zamanda Samsung, LG Chem, Panasonic, Toshiba ve Johnson Controls firmalarından da çalışan transfer ettiği ortaya çıktı.

A123, Apple'ın yaptığı transferlerle bir batarya birimi oluşturduğunu ve kendilerini taklit eden teknoloji geliştirdiğini öne sürdü. Tesla Motors CEO'su Elon Musk, Bloomberg Businessweek'e yaptığı açıklamada, Apple'ın yüzde 60 maaş artışı ve 250 bin dolar primle çalışanlarını transfer etmeye çalıştığını belirtmişti.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;