Bilim-Teknoloji

Apple Music Türkiye'de kullanılamıyor

Apple’ın mobil cihazlarında kullandığı iOS işletim sisteminin yeni sürümü 8.4 kullanıma sunuldu. Güncellemeyle gelen Apple Music servisi şimdilik Türkiye'de kullanılamıyor.

Konular: Bilim-Teknoloji
Cihazlarına iOS 8.4 yükleyip Müzik uygulamasına girenler yukarıdaki uyarıyla karşılaşıyor
Cihazlarına iOS 8.4 yükleyip Müzik uygulamasına girenler yukarıdaki uyarıyla karşılaşıyor

Standart bir güncelleme olmasına rağmen merakla beklenen iOS 8.4 herkesin kullanımına sunuldu. İşletim sistemi güncellemesinin getirdiği en önemli yenilik Apple Music isimli online müzik dinleme servisi. Firmanın geçtiğimiz günlerde düzenlediği WWDC etkinliğinde tanıttığı yeni servisi iOS 8.4 ile standart olarak geliyor. 

30 Haziran 2015 tarihinde Türkiye saati ile 18:00’de kullanıma sunulan iOS 8.4’te Apple Music dışında iBooks iyileştirmeleri ve hata düzenlemeleri yer alıyor. 212 MB büyüklüğündeki güncelleme iPad ya da iPhone gibi cihazların Ayarlar/Genel/ Yazılım Güncelleme bölümünden ya da iTunes yazılımı yardımı ile PC ya da Mac bilgisayarlardan yapılabiliyor. 

Telif sorun oldu

Apple, tüm dünyada Apple Music servisini iOS 8.4 ile kullanıma sunacağını açıklamış olsa da bu servis henüz Türkiye’de kullanılamıyor. Normalde Müzik uygulamasının yerine gelmesi gereken Apple Music şimdilik Türkiye’de çalışmıyor. Servisin Türkiye’de ne zaman aktif olacağı şimdilik belli değil. 

Öte yandan resmi olarak açıklanmasa da Apple Music’in Türkiye’de çalışmamasının sebebi telif haklarındaki sorunlar. Türkiye’deki sanatçıların haklarını koruyan kuruluşlarla Apple ile telif konusunda anlaşamadığı için Music servisi şimdilik kullanılamıyor. Bu sorunun ne zaman aşılacağı ise belirsizliğini koruyor. 

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;