Bilim-Teknoloji

Apple Watch'un fiyatları belli oldu

Apple, San Francisco'da gerçekleştirilen etkinlikte Apple Watch ve yeni MacBook'u tanıttı. Apple Watch modelleri 350 dolardan başlayarak 10 bin doların üzerine çıkıyor.

Konular: Bilim-Teknoloji
Apple Watch Sport, Regular ve Edition olarak üç ayrı koleksiyonda sunulacak. [Fotoğraf: Apple]

Apple'ın etkinliğinde Nisan ayında piyasaya sunulacak olan akıllı saat Apple Watch'un tüm özellikleri gözler önüne serildi. Tim Cook, Apple Watch'un yanı sıra yeni MacBook'u da sundu ve iPhone ile gelecek yeni içerik ile hizmetleri tanıttı.

Cook, Apple Watch'un içeriklerine 'Glances' ile başladı. İçerik, notlar veya kalp atışı gibi bilgilere hızlı bir şekilde erişmenizi sağlıyor.

Apple Watch, donanımında yer alan mikrofon ve hoparlör ile telefon görüşmeleri gerçekleştirilmesine olanak verecek.

'Digital Touch' adı verilen içerikle Apple Watch ile farklı iletişim şekilleri kurulabileceğini söyleyen Cook, 'saatinizin ekranına çizeceğiniz bir resmin aynen arkadaşınızın ekranında belireceğini' belirtti. Kullanıcıların arkadaş listesini çıkarması için yan tuşa basması yeterli.

Apple Watch ile yeni iletişim yolları keşfedileceğini belirten Cook, kullanıcıların birbirlerine kalp gibi animasyonlar gönderebildiklerini de söyledi.

Sağlık uygulaması kaynıyor

Sağlık ve fitness'a odaklanan Apple Watch, kullanıcı çok fazla oturduğunda bile uyarıda bulunyor. Her hafta kullanıcısına rapor hazırlayan Apple Watch, sağlıklı yaşam için önerilerde bulunarak bir yaşam koçu görevi görüyor.

Cook'un konuşmasının ardından, Apple Watch hakkında gösterilen tanıtım videosunda yer alan Amerikalı model Christy Turlington Burns sahneye geldi. Apple Watch ile maraton rekorunu kırmayı hedeflediğini belirten Burns, Apple.com'a koşu hakkında blog yazacağını da duyurdu. 

Sözüne devam eden Cook, iPhone'a alınan her türlü not ve uyarının Apple Watch ile de görülebileceğini söyledi. Cook'un ardından sahneye Apple teknoloji birimi kıdemli başkan yardımcısı Kevin Lynch geldi.

Apple Watch uygulamalarını anlatan Lynch, söze 'Wechat' ile başladı. Uygulama, tek tuşa basarak cevaplamak istediğiniz mesaja çıkartma göndermenizi sağlıyor.

Apple Watch, çok fazla oturduğunuz zaman 'artık kalkmanız gerektiği' uyarısında bulunuyor.

[[Fotoğraf: Apple]]

Apple Pay uygulaması ise yan tuşa iki defa basılmasıyla aktif oluyor. Uygulamanın kullanılması için saatin kredi kartı okuyucusuna tutulması gerekiyor.

Apple Watch, Twitter ve Instagram'ın yanı sıra, Uber ve evcil hayvan bakcısı Bow Wow Meow uygulaması da içeriyor. Saat aynı zamanda Passbook uygulamasını da standart olarak sunuyor.

Lynch, otel odası kapılarının Apple Watch ile açılabileceğini belirtirken, Alarm.com uygulaması sayesinde garaj kapılarının da saat ile kontrol edilebileceğini söyledi.

Apple Watch çok fazla oturan kullanıcısını kalkması için uyaracak.
[[Fotoğraf: Apple]]

Yeni işletim sistemi

Lynch, iOS 8.2 ile uyumlu olacak Apple Watch'ın birçok uygulama indirilmesine izin vereceğini belirtti. iOS 8.2 ise bugünden itibaren indirilebilecek.

Gümüş ve uzay grisi renklerde sunulacak alüminyum kaplama telefon, 18 saat batarya ömrüne sahip.

10 bin dolarlık model

Saatin Sport Edition koleksiyonu 38 mm için 349, 42 mm için 399 dolardan satılacak. Saat, normal alaşımdan yüzde 60 daha sert olan alüminyum kaplama olacak.

Paslanmaz çelik olacak Apple Watch (Regular) ise ise aynı kalınlıklar için sırasıyla 1049 ve 1099 dolardan satışa sunulacak. Paslanmaz çelik olacak saat, normal alaşımdan yüzde 80 daha dayanıklı olacak. 

Kısıtlı sayıda piyasaya sürülecek olan Apple Watch Edition fiyatları ise 10 bin dolardan başlayacak. Edition koleksiyonu, 18 ayar sarı ve kırmızı altın kaplama olacak.

Saatlerin ön siparişi 10 Nisan'da başlayacak. Apple Store satışları ise ABD'de 24 Nisan'da başlayacak. ABD ile birlikte saatlerin satışa sunulacağı dokuz ülke ise Avustralya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hong Kong, Japonya ve Birleşik Krallık.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;