Ortadoğu

Arafat’ın ölüm nedeni ‘zehirlenme’

İsviçreli adli tıp ekibi, Filistinli liderin kemiklerinde normalin en az 18 katı polonyum buldu.

Konular: İsrail, Filistin
Arafat, 11 Kasım 2004'te Paris'teki Percy Askeri Hastanesinde 75 yaşında hayata gözlerini kapatmıştı. [AFP/Getty]
İsrail kuşatması altında ölen Filistin’in efsanevi lideri Yasir Arafat’ın tartışmalı ölümüyle ilgili İsviçreli adli tıp uzmanlarının yaptığı çalışma tamamlandı. Ekip Arafat’ın mezarından alınan örneklerde normalin 18 katı polonyum maddesi buldu. Rapora göre ölümün polonyum zehirlenmesiyle bağlantılı olma ihtimali yüzde 83.
 
Al Jazeera'nın Arafat'ın ölümündeki şüphelere dikkat çeken haberinden sonra kurulan Filistinli araştırma komisyonunun talebiyle Lozan’daki Adli Tıp Üniversite Merkezi’nin (University Centre of Legal Medicine) hazırlattığı 108 sayfalık rapora göre, Arafat’ın leğen kemiği, kaburgaları ve mezarındaki toprakta normalin çok üzerinde polonyuma rastlandı. 
 

'Yeterli kanıt var'
 
Al Jazeera’ya konuşan İngiliz adli tıp uzmanı Dave Barclay’ye göre, elde edilen bulgular Arafat’ın zehirlenerek öldürüldüğüyle ilgili yeterli kanıtı sunuyor.  Barclay “Arafat’ın ölümüne yol açan silahı bulduk. Ama bu silahı vaktiyle kimin kullandığını bilmiyoruz” dedi.

Geçen yılın Kasım ayından bu yana yapılan çalışmalar sonucunda oluşturulan ve Al Jazeera'nın yayınladığı adli tıp raporu Arafat’ı neyin öldürdüğü üzerine odaklı. Raporda Filistinli liderin kasten zehirlenip zehirlenmediğiyle ilgili sorulara cevap verilmiyor. 
 
Raporun bir kopyası Salı günü Paris’te Arafat’ın eşi Suha Arafat’a da verildi. Suha Arafat “Sonuçlar elime geçtiğinde Yasir’in yasını yeniden tuttum. Sanki ölüm haberini almış gibi oldum” dedi. 

Uluslararası soruşturma çağrısı

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) üyeleri, radyoaktif polonyum maddesi ile zehirlendiği ortaya çıkarılan efsanevi liderleri Yasir Arafat’ın ölümüne ilişkin uluslararası soruşturma açılmasını istedi.

FKÖ Yürütme Kurulu üyesi Wasel Ebu Yusuf, test sonuçlarının, Arafat’ın Polonyum maddesi ile zehirlendiğini kanıtladığını söyledi. Yusuf, "Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastini araştırmak için kurulan komite gibi Arafat’ın ölümüyle ilgili de uluslararası komite kurulması gerekir” dedi.

FKÖ’nün bir başka yürütme kurulu üyesi ise Arafat’ın ölümünden İsrail’i sorumlu tuttu. Al Jazeera’ya konuşan Qais Abd el Kerim, "Sadece İsraillilerin bu suçu işlemek için araçları ve nedenleri var. Bu bir skandal ve bu zulüm İsrail’i sorumlu yapar. Uluslararası adalet önünde hesap vermeleri gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Yasir Arafat’ın lideri olduğu Fetih hareketi de yazılı bir açıklama yaptı ve Arafat’ı öldürenlerin bulunması için yoğun çalışma yürütüldüğünü duyurdu.

Açıklamada, "Arafat’ın dosyası açık kalacak. Ayrıntılı gerçeklere ulaşmak için yapılan çalışmalar devam edecek. Suçlular adalete teslim edilerek Filistin Soruşturma Komisyonu aracılığı ile katillere kısas uygulanacak" denildi. 

Arafat’ın ölümü

Arafat, ikinci İntifadanın sonlarına doğru, 2004 yılının Ekim ayında, iki yılı aşkın bir süredir Ramallah’taki karargahında İsrail kuşatması altında yaşıyordu. Yaşı ilerlemiş de olsa, rapora göre, ciddi bir sağlık sorunu yoktu. 
 
12 Ekim’de yemekten sonra aniden hastalandı. Baş dönmesi, bulantı ve karın ağrısı gibi şikayetler üzerine doktoru soğuk algınlığı teşhisi koydu. Ama sağlık durumu hızla kötü gitmeye başladı. Bunun üzerine Ramallah’a Mısır ve Tunus’tan doktorlar geldi. 
 
29 Ekim’de karargahından tekerlekli sandalyeyle çıkarıldı. Helikopterle Ürdün’e götürüldü. Buradan da Fransız Hükümeti’ne ait bir uçakla Paris’teki Percy Hastanesi’ne kaldırıldı. 
 
Fransız doktorlar hastalığına bir teşhis koyamadı. Arafat komaya girdi. 11 Kasım’da, 75 yaşında öldü. 
 
Arafat’a otopsi yapılmadı. Ölüm nedeni ve tıbbi kayıtları açıklanmadı. Bu durum şüphe yarattı. Arafat’a yakın pek çok Filistinli yetkili efsanevi liderin zehirlendiğini düşündü. Batı’da ise Arafat’ın AIDS nedeniyle ölmüş olabileceği spekülasyonları yapıldı. Tıp dünyası lösemi, gıda zehirlenmesi ve yaşlılık gibi ihtimaller üzerinde durdu.
 
Al Jazeera araştırmaya başlıyor
 
Al Jazeera 2011 yılında konuyu araştırmaya başladığında Arafat’ın ölümü neredeyse unutulmuş bir dosyaydı. Araştırmalar sırasında Suha Arafat Al Jazeera’ya eşinin tıbbi kayıtlarını ve son günlerinde giydiği kıyafetler dahil kişisel eşyalarını verdi. İsviçreli adli tıp uzmanlarının son raporuna göre bu kıyafetlerde de yüksek miktarda polonyum-210 maddesine rastlandı.
 
Temmuz 2012’de Al Jazeera’nin 'Arafat’ı ne öldürdü?' başlıklı yayınlarına başlaması üzerine Fransa’da cinayet bürosu soruşturma başlattı. Arafat’ın mezarı açıldı, cesedinden 60 örnek alındı. Bunların 20’si İsviçreli, 20’si Fransız yargıçlardan oluşan ve kalan 20’si de adli tıp uzmanlarından oluşan ekiplere dağıtıldı. Soruşturmaya Filistin yönetiminin talebiyle Rusya’dan bir ekip de katıldı. 
 
Rus ekibin soruşturmayla ilgili sonuçlarını kısa süre içinde açıklaması bekleniyor. Fransızlar’ın ise kendi sonuçlarını açıklaması beklenmiyor.

Suha Arafat’ın avukatı Saad Cebbar’a göre, İsviçreli ekibin sonuçları Fransız cinayet bürosunun soruşturmasındaki en önemli parçalardan biri olacak. 
 
Litvinenko’yu da polonyum zehirledi
 
Polonyum son derece ölümcül ama ender bulunan bir madde. Bu maddeden zehirlendiği bilinen çok fazla kişi yok. En bilinen örnek eski KGB ajanı Alexander Litvinenko. Litvinenko görevinden ayrıldıktan sonra İngiltere’den siyasi iltica talep etti ve Londra’ya yerleşti. 2006 yılının Kasım ayında, aralarında eski bir KGB ajanının da bulunduğu Ruslarla görüştükten 3 hafta sonra öldü.  İngiliz savcı çayına katılan polonyum-210 maddesi nedeniyle öldüğü yönünde görüş bildirdi. Olaydan Rus hükümetini sorumlu tuttu.  
 
Arafat’ı kim öldürdü?
 
Arafat, eğer raporun büyük oranda kesinleştirdiği gibi, zehirlendiyse bunu kim yapmış olabilir? İlk akla gelen Filistinli rakipleri ve baş düşmanı İsrail hükümeti. Dönemin İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Arafat’ı terörist ilan etmiş ve ölümünü Ortadoğu tarihinde bir dönüm noktası olarak tanımlamıştı. Şaron’dan bir yıl önce, dönemin Başbakan Yardımcısı Ehud Olmert de Arafat’ı öldürmenin “seçeneklerden biri” olduğunu söylemişti.
 
Bununla birlikte İsrail bugüne kadar Arafat’ın ölümüyle ilgileri olduğu yönündeki iddialarla şiddetle karşı çıktı. Bugüne kadar da bu yönde bir delile rastlanmadı.
İngiliz adli tıp uzmanı Barclay’ye göre Arafat’ın ölüm nedeni kesin de olsa davanın çözülmesi zor. 
 
Barclay “Temel sorun zaman. Bu cinayet dün işlenmiş olsaydı tanıklarınız, cep telefon kayıtları, email’ler, banka kayıtları olurdu. Dokuz yıllık bir davada bu tarz bilgileri toplamak zor” dedi. 
 
Suha Arafat'a göre ise şimdilik kimse suçlanamaz. “Fransızlarla ciddi bir soruşturma yürütüyoruz. Bu zaman alır”
 
Kaynak: Al Jazeera
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;