Türkiye-Irak ilişkileri

Arap Birliği'nden Başika kınaması

Arap Birliği dışişleri bakanları, Türkiye'nin askeri eğitmenleri korumak için Başika Kampı'na asker yollamasını kınadı. Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğünü ihlal ettiğini savunan Arap Birliği, Ankara'ya askerleri çekmesi çağrısında bulundu.

[Fotoğraf: AFP]

arap birliği dışişleri bakanları toplantısından musul'daki eğitmenleri korumak için başika kampı'na asker gönderen türkiye'ye kınama kararı çıktı.  arap birliği'ne üye ülkelerin dışişlier bakanları mısır'ın başkenti kahire'de toplandı. toplantıda türkiye'nin başika kampı'na asker göndermesine kınama kararı çıktı. ankara'nın başika'daki türk askeri eğitmenleri korumak için asker yollaması ise arap birliği tarafından 'saldırı' olarka nitelendirildi. 

toplantı sonraıs yapılan yazılı açıklamada, "türkiye'nin asker göndermesi irak'ın ulusal egemenliğine ve arap ulusal güvenliğine tehdittir" ifadeleri kullanıldı. 

arap birliği'nin genel sekreter yardımcısı ahmed bin heli ise toplantı sonrası başika'daki türk askerlerinin "bölgedeki karışıklığı artırdığını" savundu.

irak dışişleri bakanı ibrahim caferi de türkiye'nin başika'daki askerlerle ilgili olarak 'yeniden tanzim' ifadesini kullandığına atıfta bulunarak, "bu da askerlerin irak'ın bir bölgesinden başka bir bölgesine kaydırıldığı anlamına gelir. egemenlik egemenliktir, toprak bütünlüğü de tektir" dedi. 

başika krizinin kronolojisi

2,5 yıldır musul'da olan türk birliğinde 4 aralık'ta nöbet değişimi olmuş, yaklaşık 150 asker, 20 civarında tank eşliğinde zelikan kampı'na gönderilmişti. irak başbakanı haydar ibadi, türk askerlerinin musul yakınlarındaki kamptan 48 saat içinde çekilmesi çağrısı yapmıştı. ibadi, askerler çekilmezse bm güvenlik konseyi'ne başvuracaklarını söylemişti.
bağdat yönetimi bm güvenlik konseyi'ne mektupla başvurarak, türk askerlerinin irak'tan "bir an önce, koşulsuz" çekilmesini talep etmişti.
14 aralık’ta başika bölgesindeki türk askerlerinin bir kısmı zelikan kampı'ndan ayrılmıştı. ancak bu, bağdat yönetimine yeterli gelmedi. 15 aralık’ta bağdat yönetimi, irak'ın başika bölgesindeki türk askerlerinin bir kısmının değil, tamamının topraklarından çekilmesini istemişti.
16 aralık'ta, işid'in başika'daki eğitim üssüne saldırısında 4 türk askeri yaralanmış, türk danışmanların eğittiği bir iraklı subay ölmüştü. başbakan ahmet davutoğlu, saldırının danışmanları korumak için bölgeye asker gönderen türkiye'nin 'haklılığını ortaya koyduğunu' söylemişti.
aynı gün abd başkan yardımcısı joe biden ile irak başbakanı haydar ibadi, başika krizini görüşmüştü. başika'ya işid saldırısını kınayan iki lider, türkiye'nin irak'taki askerlerini çekmeye devam etmesini istemişti.
son olarak abd başkanı barack obama, cumhurbaşkanı tayyip erdoğan’a, türk askerinin irak’tan çekilerek bağdat ile ankara arasındaki tansiyonun düşürülmesi çağrısı yapmıştı.

kaynak: afp 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;