2015 Genel Seçimi

Arınç: Başbakanımızın takdiri

Hükümet Sözcüsü Arınç, Hakan Fidan'ın adaylığıyla ilgili tartışmaların dünde kaldığını söyledi; "Sayın Başbakanımızın takdirinin olduğu bir yerde yorum yapmamıza gerek yok" dedi.

Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı. [Fotoğraf: AA]

bakanlar kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan hükümet sözcüsü bülent arınç, hakan fidan'ın 7 haziran'daki genel seçimde milletvekili aday adayı olabilmek için mit müsteşarlığı'ndan istifa etmesiyle ilgili soruları yanıtladı. arınç'a göre, cumhurbaşkanı tayyip erdoğan ile başbakan ahmet davutoğlu tarafından yapılan farklı tondaki açıklamalar "kriz" anlamına gelmiyor.

"bu kriz değildir, kriz sayılmaması gerekir. mit müsteşarı'nın istifası önemlidir ve yorumlar da yapılmıştır. tartışmalar dünde kaldı. salı günü saat 17:00 itibariyle bu tartışmaların anlamı kalmadı. ortada bir gerçek var, sayın başbakanımızın uygun bulmasıyla sayın fidan aday aday olma isteğini ortaya koydu. sayın başbakanımızın takdirinin söz konusu olduğu bir yerde de hiçbirimizin yorum yapmasına gerek bulunmamaktadır. bence saygıyla karşılanması gereken bir durum. defterin, kitabın bu noktası bence artık kapanmalı."

arınç, 7 haziran'daki genel seçim için bürokrasideki istifaların hizmetleri etkilemeyeceğini de belirtti, "herkes gitti, bu iş kime kalacak diye bir endişe doğru değil" dedi. "hiçbir bürokrat usûl bakımından da olsa üst amirlerine haber vermeden görevinden ayrılmaz" diye de ekledi.

cumhurbaşkanı erdoğan, fidan'ın adaylığını olumlu karşılamadığını söylerken; başbakan davutoğlu, fidan'ın adaylığına destek vermişti.

"top onların sahasında"

bülent arınç, kürt sorununa çözüm süreci ve başbakan yardımcısı yalçın akdoğan ile hdp'li yetkililerin görüşmeleriyle ilgili sorular üzerine de şunları söyledi:

"çözüm süreci müstakil olarak bakanlar kurulu’nda gündeme gelmedi ama imralı’ya giden heyetin söyledikleri, hdp’nin açıklamaları bir yana, hükümet olarak sürecin olumlu ilerlediğini ve görüşmelerin devam ettiğini söyleyebilirim. biz bu sürecin devam etmesi için büyük bir çaba sarf ediyor ve ülkenin geleceği için önemli olduğunu düşünüyoruz. bizim gösterdiğimiz çabanın hdp tarafından ne kadar gösterildiğini süreç de ortaya çıkaracak. karşı taraf da samimi ve kararlı olmalı. bu önemli sürecin devam ettiğini ve kararlılıkla süreceğini ifade etmek istiyorum. bahar aylarında silah bırakmaya dönük bir talep, istek olacaksa ilerleyen süreçte göreceğiz. hükümet olarak süreç için yapmamız gereken her şeyi yapıyoruz ve yapacağız. muhataplarımız hdp ise, onların da yapması gerekenler vardır, bekliyoruz. bizim açımızdan top herhalde bizim değil, onların sahasında."

"başka görüşme de oldu"

akdoğan ve hdp'li yetkililer, tartışmalı iç güvenlik paketinin ertelenmesinin ardından bir araya gelmişti. arınç, akdoğan ile hdp'lilerin geçtiğimiz günlerde bir görüşme daha yaptıklarını bildiğini söyledi, "sayın akdoğan’a sorarsanız daha ayrıntılı açıklayacaktır" dedi. arınç'ın açıklamaları, tarafların kamuoyundan gizlenen bir görüşme daha yaptığını ortaya koymuş oldu.

harç açıklaması

arınç, üniversite öğrencilerini ilgilendiren harçlarla ilgili açıklama da yaptı; "sayın başbakanımız katlamalı harçları durdurmuştu. müjde olabilecek çözümü söylemek istiyorum: lisans öğretiminde 4-5 ve 6 yıllık programlarda harç almıyoruz. bundan sonra da alınmayacak. ancak zamanında bitiremeyen öğrencilerden normal öğretim için artırımsız olarak katkı payı alınacaktır. lisansüstü programlarda da yine artırımsız katkı payı alınacaktır. artırımlı ücret alındıysa normal katkı payı dışındaki ücreti öğrenciye iade edeceğiz" dedi.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;