Çözüm süreci

Arınç: Uludere'nin tek sorumlusu terördür

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cizre’de çıkan olayların nedeninin Uludere’nin yıl dönümü ve Kobani’de ölenlerin cenazesine yönelik provokasyon olduğunu savundu. Arınç, "Uludere'nin tek sorumlusunun terör olduğunu" söyledi.

Konular: Türkiye
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın istifasını doğru bulmadığını söyledi. [Fotoğraf: AA]

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Uludere olayının suçlusunun “hükümet veya asker değil terör” olduğunu söyledi. Habertürk televizyonunda konuşan Arınç, Uludere olayının bir komplo olmadığını ve Cizre olaylarında Hüda-Par'ın mağdur konumunda olduğunu söyledi. Arınç, şöyle devam etti:

“Şu anda bölgede asayiş sağlandı. Emniyet güçlerimiz, kolluk güçlerimiz orada hakim. Hüda-Par’ı evlerine giderek yakmak istediler, Hüda-Par mazlum ve mağdur. Hem 6-7 Ekim olaylarında hem de şimdi. PKK bölgede kendisinden başka hakimiyet istemiyor. Biz bu olayın elbette üstüne gideceğiz, adli soruşturma başladı.”

Olayın ardından Uludere'de yaşayanlarla da görüştüğünü söyleyen Arınç, "Siz teröre düşman olmalısınız ki bundan sonra yeni Roboski'ler olmasın" dediğini aktardı. Arınç, Cizre'deki olaylarda üç kişinin ölmesinden de üzüntü duyduğunu ifade etti.

‘Hizmet hareketi olarak baktık’

“Fethullah Gülen’i ve cemaati yakından tanıyan biri olarak operasyonlarla ilgili hiç tereddüt edip etmediği” sorulan Bülent Arınç, şöyle konuştu:

“Cemaat dediğimiz olguyu biz hizmet hareketi olarak biliyorduk. Biz bunlara bir hizmet hareketi olarak baktık. Bu hizmet hareketi Türkiye içinde ve dışında ülkenin bütünlüğüne faydalı olur diye düşündük.”

“Bir devlet içinde farklı yapılanmalar oluşmuşsa buna müsaade edilemez” diyen Arınç, “Cemaat eğer örgüt haline gelmişse, yapılanması da devlete paralelse, bu yok edilmelidir. Cemaatler sosyolojik bir olaydır ve hepsi mübarektir ama bu artık cemaat olarak değerlendirilemez” ifadelerini kullandı.

“Özür dilenecek bir hal yok”

Fethullah Gülen'in özür açıklaması da sorulan Arınç, "O bir tekliftir, onun zamanı geçti. Kendilerinden özür dilenecek bir hal yok" dedi. Götürdüğü önerinin kabul edilmediğini ifade eden Arınç, "Ben onlara 20 defa bunu teklif ettim. Şimdi o, 'hükümet bizden özür dilesin' diyorsa, bu yeterli değil" dedi.

“Yeni Mısır politikası gerekli”

Türkiye’nin Mısır politikasını değiştirmesi gerekebileceğini söyleyen Bülent Arınç, “Bir ülkenin dış politikasını o ülkenin milli çıkarları belirler. Darbelere karşıyız ama Türkiye’nin çıkarları için yeni [adım] atmamız gerekebilir. Bizim yeni bir Mısır politikasını uygulamamızda fayda vardır diye düşünüyorum” dedi.

“Oy verirken kalbimi dinleyeceğim”

Bülent Arınç, dört eski bakan hakkındaki yolsuzluk iddialarını araştıran komisyon konuyu Meclis Genel Kurulu’na taşıdığında vicdanıyla hareket edeceğini söyledi; gizli oylamada kalbine göre oy vereceğini ifade etti.

“Cumhurbaşkanımız yetkisini bizden iyi bilir”

Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı’nın Bakanlar Kurulu’na başkanlık etmesine dair tartışmalara da değindi. Anayasa'ya göre Cumhurbaşkanı’nın böyle bir yetkisi olduğunu hatırlatan Arınç, "Cumhurbaşkanımız, bu yetkisi içerisinde istediği zaman Başbakanımızla görüşerek ve çok da fazla olmamak şartıyla, bir toplantı yapmasında, o toplantıda bazı konuların görüşülüp takip etmesinde Anayasal yetkisi olduğunu hepimizin bilmesi lazım” dedi.

Bunun sıkça yapılmasının, Cumhurbaşkanı’nın Bakanlar Kurulunu vesayet altına aldığı iddialarını haklı çıkaracağını söyleyen Arınç, “İkincisi de, Anayasa elvermediği halde başkanlık sistemine veya yarı başkanlık sistemine geçiş gibi algılanabilir, bu da eleştiriye yol açabilir. Ben inanıyorum, Sayın Cumhurbaşkanımız bu yetkisini zamanında ve kararında kullanmasını hepimizden daha iyi biliyor" diye konuştu.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;