Kültür-Sanat

'The Art of Banksy' sergisinin dünya prömiyeri yapıldı

Sokak sanatçısı Banksy'nin aralarında "Kırmızı Balonlu Kız", "Gül Şimdi" ve "Hizmetçi"nin de bulunduğu 100 eserinin yer aldığı sergi, Global Karaköy'de açıldı. Küratörlüğünü Steve Lazarides'in üstlendiği ve bugüne kadarki en büyük Banksy koleksiyonu olma özelliği taşıyan sergi, 29 Şubat'a kadar görülebilecek.

Konular: Kültür-Sanat
[Fotoğraf: AA]

Gizemli sokak sanatçısı Banksy'nin, dünyaca ünlü eserlerini bir araya getiren "The Art of Banksy" adlı sergi, dünyada ilk kez İstanbul'da sanatseverlerle buluştu. Serginin dünya prömiyeri, Global Karaköy'de yapıldı.

Küratörlüğünü Steve Lazarides'in üstlendiği sergide, Lazarides'in özel koleksiyonunun yanı sıra dünyanın farklı noktalarındaki koleksiyonerlerden toplanan eserler yer alıyor.

Bugüne kadarki en büyük Banksy koleksiyonu olma özelliği taşıyan sergide, sanatçının "Kırmızı Balonlu Kız", "Gül Şimdi", "Hizmetçi" gibi en bilindik eserlerinin de aralarında olduğu 100 eseri meraklılarıyla buluştu. Eserlerin toplam değeri 20 milyon sterlini buluyor.

Banksy'nin yaşadığı Londra sokaklarından ilham alınarak hazırlanan sergide, Fahir Atakoğlu'nun Türk ve Amerikalı müzisyenlerle kaydettiği 25 dakikalık eser ziyaret edenlere dinlettiriliyor.

Sergi, Global Karaköy'de 29 Şubat'a kadar açık kalacak.

Açılışa Sümeyye Erdoğan da katıldı
[Fotoğraf: AA]

Açılışta konuşan küratör Steve Lazarides, "Banksy'nin geçen 15 yılda yaptığı eserleri pek görülmemişti, bu prodüksiyon sayesinde gün yüzüne çıkıyor, çok gururluyuz" dedi.

Banksy'nin görünür olmaktan hoşlanmayan bir sanatçı olduğunu dile getiren Lazarides, 12 yıl boyunca birlikte çalıştığı Banksy'nin dünyada ilk defa eserlerinin hepsinin bir arada sunulduğunu söyledi.

Serginin açılışına katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kızı, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan, Banksy'nin çalışmalarını takip ettiğini belirterek, "İstanbul'da bu sergiyi görmek benim için çok güzel bir şey, eminim bütün İstanbul halkı için güzel bir sergi" dedi.

Sümeyye Erdoğan, sanatçının tarzına dair, "Banksy'nin sosyal adaletsizliğe karşı bu kadar güzel bir şekilde, kendini değil de sanatını konuşturarak, sanatı sosyal adaletsizliklere karşı konuşmak için araçsallaştırarak çalışması çok dikkati çekici. Bütün dünyaya ibret olacak bir şey. Banksy'nin halkın sesini sanatla duyurmasının çok değerli olduğunu düşünüyorum" yorumunu yaptı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;