PKK

Aşiret liderlerinden PKK'ya tepki

Van'da bir araya gelen 16 ilden 181 temsilci, bölgedeki PKK saldırılarına tepki gösterdi. Toplantıdan çıkan bildiride, "7 Haziran seçimlerinde 'Kürt siyasetçisiyim' diyen misyon, aldığı desteği maksadı dışında kullanmaya başladı. Hendek siyasetini destekleyerek bizi hayâl kırıklığına uğrattılar" denildi.

Konular: Türkiye, PKK
[Fotoğraf: AA]

Van'da buluşan 16 ilden 181 aşiret temsilcisi, PKK saldırıları ve "İngiltere'nin aşiretlere para dağıttığı" iddiasına tepkilerini dile getirdi. Toplantıdan çıkan bildiride şu ifadeler yer aldı:

"Bizim için devletimizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü, tartışma konusu yapılmayacak bir durumdur. Bizi parçalamayı, birbirimizden ayırmayı amaçlayan her türlü teşebbüs karşısında irademizi ortaya koyacağız ve sonuna kadar mücadele edeceğiz. PKK terör örgütünün eylemlerini lanetliyoruz. Terörün karşısında, meşru siyasetin yanında saf tutmakta kararlı olduğumuzu beyan ediyoruz. Silahlı bir terör örgütünün, bölge insanının geleceğini tahakküm altına almasına rıza göstermeyeceğiz."

"7 Haziran 2015 seçimlerinde 'Kürt siyasetçisiyim' diyen misyona, bize 'Bu memlekette kanı, gözyaşını durduracağız. Bizleri destekleyin' tekliflerine karşılık bu milletin birçok yerinden 6 milyon oyla destek sunuldu. Bu desteği, bu halkın hâlis duygularını maksadı dışında kullanmaya başladılar. Hendek siyasetini destekleyerek bizleri hayâl kırıklığına uğrattılar."

"Kürt sorunumuz yok, kardeşçe yaşama sorunumuz var"

Hakkâri'den Sılehi aşireti lideri ve Durankaya Belediye Başkanı Fatih Keskin, "Türkiye'nin bir mozaik olduğunu ve burada herkesin kardeşçe yaşadığını" belirterek, şöyle devam etti:

"Barış, huzur kardeşlik için buradayız. Hepimizin bu taşın altına elimizi koymamız lâzım. Bölgede sürekli terörle, hendek ve barikatlarla anılmamız bizi rahatsız ediyor. Hakkâri bölgesi evliyaların kentidir. Burada toplanmamızın tek amacı, burada birlikteyiz, devletimizleyiz, hükümetimizleyiz. Burada kardeşçe beraber yaşamak için elimizden gelen ne varsa yapmaya hazırız. Birlik mesajı vereceğiz Türkiye'ye. Türkiye bir mozaiktir ve hepimiz burada kardeşçe yaşamak zorundayız. Öyle bir duruma geldik ki Avrupa ülkeleri, herkes üzerimizden bir plan kuruyor. Bu oyunlara gelecek değiliz. Osmanlı İmparatorluğu'nda 22 etnik halk yaşadı bir sıkıntı yaşanmadı, şimdi neden sorun yaşansın? Bizim Kürt sorunumuz yok, beraber kardeşçe yaşama sorunumuz var ve yaşayacağız. Bunu kimse engelleyemeyecek."

"15 Temmuz'da tokadı yediler"

Gravi aşireti temsilcisi Faruk Özbek ise Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde yaşanan PKK saldırısı nedeniyle üzüntü duyduklarını dile getirdi. Aşiret temsilcilerinin bir araya gelmesini desteklediklerini ifade eden Özbek, şunları söyledi:

"Bu olayların sona ermesi için biz ileri gelenler, liderler, elimizden ne geliyorsa, devletimizin yanında bu işleri çözmeye çaba göstereceğiz. Mutlaka bu sorunun bir çözümü vardır. Biz de bunun için gerekli kararlılığımızı göstereceğiz. Emekli yarbayımızın ortaya attığı bir iddia var. Ancak buna katılmıyoruz. Aşiret reisliği kolay bir görev değildir. Şeref ve haysiyetini kimse parayla satmaz, kesinlikle böyle bir şey yoktur. Her zaman devletimizin yanındayız. Tek vatanımız var. Çevremizdeki Irak, Suriye'yi görüyoruz. 15 Temmuz'da gördük. Devletimizi parçalamak istediler ama milletimizden gerekli tokadı yerdiler. Başka vatanımız yok. Tabii ki her zaman devletimizin yanındayız. Vatanımıza ve bayrağımıza saygılıyız ve bunu korumak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz."

"Şemdinli saldırısı aşiret toplantısıyla bağlantılı"

Anadolu Köy Korucular ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen de Şemdinli'deki saldırıyı kınadı. "Bu olayın bugün Van'da yapacağımız aşiret toplantısıyla bağlantılı olduğunu düşünüyorum" diyen Sözen, şöyle konuştu:

"PKK, 15 Temmuz sonrasında özellikle bölgede tutuklanan FETÖ'cü generallerin yerine gelen milli ve yerli generallerle ağır darbe aldı. PKK'nın 30 yıldır girilmeyen kamplarına giriliyor. Son çırpınışlarını yaşıyorlar. Bu ortamda bu tür bombalı araçlarla saldırıyı, Türkiye gündemini değiştirme, Van'da ülkenin ve bölgenin kaderi için önemli olan toplantıyı gölgede bırakma çabası olarak görüyoruz. Cumhuriyet tarihinin en önemli projelerinden biri olan Avrasya Tüneli'nin ilk geçişinin yapıldığı ortamda Ankara'da canlı bombaların kendini patlattığını gördük. Yakalanmasalar kim bilir başkentte nasıl kanlı bir eylem gerçekleştireceklerdi. Bunları ülkenin gelişmesinin hazmedilmemesi olarak yorumluyoruz."

Sözen, "Burada bir araya gelerek ülkenin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine sahip çıktığını söyleyen aşiretlerin bu ulvi, onurlu tutumunu gölgede bırakmayı, PKK terör örgütü gibi tarihi kan, gözyaşı, alçaklıkla yazılan bir örgütün yaptığı normal bir iş olarak görüyoruz" değerlendirmesini yaptı.

"Bölgedeki aşiretlerin borçlarının İngilizler tarafından ödendiği" iddialarının ortaya atıldığını belirten Sözen, "Kürt aşiretlerimiz devletinin, milletinin yanında olduğu, kimsenin maşası olmadığı, kimsenin Kürtlerin onurunu satın alamayacağının mesajını vereceklerdir. Bu toplantıyı, 'Kürt kökenli aşiretler PKK'ya savaş açıyor' şeklinde yorumlamamız lâzım. Bundan sonra 30 yıldır bütün amacı Kürtlere zarar vermek olan terör örgütünden 'edi bese (artık yeter)' sloganıyla kurtulmak isteniyor" diye konuştu.

"Terör örgütü asla bizi temsil edemez"

Şırnak Batuyan aşireti ileri geleni Mehmet Güngör de her zaman PKK'ya karşı olduklarını belirtti. "Maalesef, ne zaman Türkiye'de bir adım atılırsa, teröre karşı ortak tavır ortaya konulursa, terör örgütü çirkin yüzünü ortaya koymuştur. Bu acı haberle üzüldük" ifadesini kullanan Güngör, şunları dile getirdi:

"Toplantımıza gölge düşürmek, gündemi değiştirmek için bunu yaptılar. Burada 181 aşiret önderinin buluşmasındaki amaç, PKK terör örgütüne karşı dik durmak, onunla mücadele etmektir. Aşiret olarak daima PKK terör örgütüne karşıyız ve bugün de bu toplantıda alacağımız her kararda PKK, FETÖ kim olursa olsun lanetliyoruz, kınıyoruz. Bu terörün sonu gelene kadar mücadele edeceğiz. Terörle mücadelemizi tüm kesimlerimizle sürdüreceğiz. Bu kararlılıkla buraya geldik. En fazla bölge insanının yüreğini yakıyorlar. Bunlar asla Kürtlerin temsilcisi değildir. Asıl Kürtler bizleriz. Buradayız. PKK ve diğer terör örgütleri asla bizleri temsil edemez. Son zamanlarda üzerimize atılan iftiralar tamamen psikolojik taktiktir, bunu her yerde lanetliyoruz. Hiçbir zaman bölge insanı İngilizlerin yanında yer almamıştır. İngilizler bu bölgeye adım attığında en çok dedelerimiz onlara karşı mücadele etmiştir, biz de bu mücadeleyi sürdüreceğiz."

Alan aşireti lideri Ayhan Kahraman ise aşiret temsilcileriyle PKK'ya karşı tek yumruk, tek vücut olmak için bir araya geldiklerini vurgulayarak, "30 yıldır PKK, kendini 'Kürtlerin temsilcisi' olarak adlandırıyor. Hiçbir zaman onlar ve siyasi uzantıları Kürtleri temsil edemez. Toplantıda birlik beraberlik mesajı verilecek. 181 aşiret liderinin tek yumruk olacakları açıklanacak" dedi.

"Sivas ve Erzurum kongreleri kadar önemli"

Toplantı öncesi AA'ya konuşan Ağrılı Savcı Sayan da, toplantının Sivas ve Erzurum kongreleri kadar önemli olduğunu savundu. "Memleketin, ülkenin birliği, beraberliği, vatanın, toprağın bütünlüğü, bayrağın tekliği açısından çok önemli bir toplantıya ev sahipliği yapıyoruz" diyen Sayan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın etrafında toplanan liderlerin, parti, ırk, renk farkı gözetmeksizin ülkeye sahip çıktıklarını ortaya koymaları açısından önemli bir organizasyon gerçekleştirildiğini anlattı.

"Çok onurlu ve gururluyuz. Erzurum ve Sivas kongrelerine katılan delegeler kadar heyecanlıyız. Osmanlı'ya, birlik ve beraberliğini bozarak kaybettirdiler. Ona rağmen Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulu. Ama bugün bu devleti hazmedemeyen Batılı zalimlere, Müslüman coğrafyasına moral olan Türkiye'yi hazmedemeyenlere karşı birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. 500 yıl önce Yavuz Sultan Selim ve 500 yıl sonra Recep Tayyip Erdoğan ile bu millet, birlik ve beraberliğini gösterecek. Bu ülkenin bayrağı dalgalanacak, ezanı susmayacak, sınırları delinmeyecek diyoruz. Burada Türkiye'nin her yerinden insanlar var. Sadece Kürt aşiretler yok. Türk, Arap aşiretler var. Hepsi yekvücut, bu ülkenin birlik ve beraberliğini koruma kararlılığını gösteriyor."

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;