Gazze

'Ateşkeste ilerleme kaydettik'

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Netanyahu ve Abbas ile görüşmesinin ardından ateşkes görüşmelerinde ilerleme kaydedildiğini söyledi. Kerry, Netanyahu ile tekrar görüştükten sonra Kahire'de durum değerlendirmesi yapacak.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry ateşkesin sağlanması için İsrail'in yanı sıra Filistin ve Mısır'a da gitmişti. [Fotoğraf: Reuters]

Kerry sırasıyla İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Kudüs'te, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile ise Batı Şeria'da görüştü.

Abbas'la görüşmesinin ardından konuşan Kerry, "İsrail ve Filistin halkları tehdit altında yaşıyor. Buna çözüm bulmamız lazım. Abbas ile görüştük. Durumun farkında ve yaşananları görüyor. Kendisi de çözümün olmasından yana. Gazze’de ateşkes sağlanması konusunda son 24 saattir yaptığımız çalışmalar sonucunda bazı noktalarda ilerlemeler kaydettik" ifadelerini kullandı.

Kerry bundan sonra Tel Aviv'e gidip Netanyahu ile görüşeceğini, daha sonra ise Kahire’ye dönüp durumu tekrar değerlendireceklerini sözlerine ekledi.

Görüşmeden önce Kerry, şu ana kadar yaptığı görüşmelerde ileriye doğru adım atıldığını ancak hâlâ yapılacak çok şey olduğunu söylemiş, detay vermekten kaçınmıştı. Daha fazla bilgi vermeyen Kerry, Ban Ki-moon ile görüşmek için Kudüs’e geçmişti.

Filistinli başmüzakereci Saib Erekat ise, cesaretlendirici bazı gelişmelerin olduğunu ancek henüz istenen düzeye gelinmediğini söyledi. Erakat, "Sayın Abbas, Kerry’e İsrail saldırısında ölenlerin yüzde 99'unun sivil Filistinliler olduğunu söyledi. Biz ateşkes ve ardından kuşatma ile ilgili görüşmeler yapılmasını kabul etmedik. Her şey belli bir tartıda gitmeli. Ateşkes ve kuşatmanın kaldırılması beraber olmalı. Bu sadece bir kesimin değil bu tüm Filistinlilerin ortak görüşü" diye konuştu.

Bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki ise, Kerry’nin Tel Aviv’deki İsrailli yetkililerle olası bir ateşkesin şartlarını ve son gelişmeleri paylaşacağını söyledi.

Psaki, Kerry’nin İsrail ziyareti kapsamında Kudüs'ün ardından Batı Şeria‘ya gideceğini ifade etti.

Kerry’nin BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’la görüşeceğini vurgulayan Psaki, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas ve İsrail Başbakanı Netanyahu ile de birer görüşme yapacağını söyledi.

Hamas doğrudan görüşmelerde yok

ABD, İsrail ve Mısır'ın ateşkes önerisini destekliyor ancak doğrudan görüşmelerde Hamas yok.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Gazze'de ateşkes konusunu görüşmek için dün Kahire’deydi. Burada Mısırlı mevkidaşı Sami Şükri ile bir araya gelen Kerry, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile telefonda görüştü.

Filistin haber ajansı WAFA'ya göre, görüşme sırasında Kerry ve Abbas herhangi bir ateşkes anlaşmasının Mısır'ın girişimiyle uyumlu olması gerektiği konusunda aynı görüşü paylaştı.

Mısır Dışişleri Bakanı Şükri görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Mısır'ın ateşkes girişimi konusundaki tutumu nettir, değişikliğe gidilmesi yönündeki söylentiler gerçek dışıdır" dedi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı, Gazze'deki insani durumun düzeltilmesinde kullanılmak üzere 47 milyon dolar yardımda bulunulacağını açıkladı. Bakanlığa göre, acil insani yardımlarda kullanılacak bu fonla Gazze'deki Filistinlilerin barınak, gıda ve tıbbi ihtiyaçları karşılanacak.

'Hiçbir şey katliamlara gerekçe gösterilemez'

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ise salı günü, Gazze'deki şiddetin durması için İsrail ise Hamas arasında yaptığı ateşkes çağrısını yineledi.

AB toplantısı için Brüksel'de bulunan Fabius, "Hiçbir şey, tansiyonu ve kini artırmaktan, daha fazla kurbana neden olmaktan başka bir işe yaramayan saldırı ve katliamlara gerekçe gösterilemez" diye konuştu.

Fransız bakan geçtiğimiz hafta Kahire'yi ziyaret etmiş ve Mısır'ın ateşkes önerisini desteklediklerini söylemişti.

İsrail'in 8 Temmuz'dan bu yana Gazze'ye yönelik sürdürdüğü saldırılarda ölenlerin sayısı 600'ü geçti. Ölen 609 kişi arasında en az 154 çocuk bulunuyor. Uluslararası toplum İsrail'i saldırılarına sessiz kalırken Hamas'ı suçlayan açıklamalar yapılıyor.

Kaynak: Al Jazeera 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;