Bilim-Teknoloji

Atlas'ın çilesi

Google'ın 2013'te satın aldığı Boston Dynamics, yeni robotu Atlas'ı tanıttı. Denge ve eşya taşımada uzman iki ayaklı robot, daha önce de test aşamasında robotlarını tekmeleyen ekibin gazabından nasibini aldı. Yere yıkıldı ancak yerden kalkmayı da başardı.

Konular: Bilim-Teknoloji

Google’ın 2013’te satın aldığı robotik şirketi Boston Dynamics, yeni nesil robotu Atlas’ı tanıttı. Şirketin daha önce de şaşırtıcı denge kabiliyetleriyle dikkat çeken robotları, insan için sıradan ve basit olan yürüme gibi gündelik işleri giderek insana daha yakın yapmaya başladı.

Şirketin son projesi Atlas yürüme, merdiven çıkma ve işaretli nesne bulma ve eşya taşıma gibi robotlar için karmaşık işleri rahatça yapabiliyor. Dengesini koruma ve yeniden kazanmada uzman olan iki ayaklı robot, Boston Dynamics ekibinin robotlarına uyguladığı meşhur zorlu testlerden de nasibini alıyor.

Daha önce de robotlarını yürüten, tekmeleyen, sopayla dürten ve zorlu arazi koşullarında koşturan ekip, bu kez de yerden bir koliyi almaya çalışan Atlas’ı sürekli hedefini yenilemek zorunda bıraktı.

Görüntülerin sonunda, milyon dolarlık robotu iterek yere deviren ekip üyesi, robotun şık bir hareketle yeniden ayağa kalkışını izliyor.

Kaynak: Boston Dynamics

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;