Filistin

Avrupa Adalet Divanı'ndan tarihi karar

Avrupa Adalet Divanı'nın alt mahkemesi, Hamas'ın 13 yıl sonra Avrupa Birliği'nin 'terör' listesinden çıkarılması yönünde karar aldı. Uzmanlar kararın bağlayıcı olduğunu söylüyor.

Hamas 2003'ten bu yana Avrupa Birliği'nin 'terör' listesinde. [Fotoğraf: AFP/Getty-Arşiv]

Avrupa Adalet Divanı'nın kararında "Hamas Avrupa Birliği'nin terör listesinden çıkarılmalıdır" ifadeleri yer aldı.

Alt mahkemeye göre, Hamas'ın 2001 yılında AB'nin 'terör' listesine eklenmesi kararı hukuki yargılamalara değil, "basın ve internetten elde edilen ithamlara" dayanıyor. 

Alt mahkemenin kararı Avrupa Birliği açısından "Hamas terör örgütü değildir" anlamına gelmese de AB'nin 'terör' listesine eklenmesinin hukuki olmadığı anlamına geliyor.

Yaptırımlar kalkacak

Mahkeme, AB'nin Hamas'ın terör örgütleri listesinde bulunmasından kaynaklanan AB'deki mal varlığının dondurulması gibi yaptırımların üç ay sonra kaldırılmasına hükmetti.

AB üyeleri bu sürede Hamas'ın 'terör örgütleri' listesinden çıkarılması kararını temyize götürebilecek. Bu durumda üç ay olarak öngörülen süre mahkeme sonuçlanana dek uzayabilecek. AB üyelerinin bu üç aylık sürede yeni gerekçeler ileri sürerek Hamas'ı tekrar 'terör örgütleri' listesine dâhil etmeleri de ihtimaller arasında bulunuyor.

Karar bağlayıcı

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Çınar Özen, Avrupa Birliği içindeki en yüksek mahkeme olan Avrupa Adalet Divanı'nın alt mahkemesinin de aldığı kararın bağlayıcı olduğu görüşünde. Özen, mahkemenin iş yükünden dolayı kararın alt mahkemede ele alındığını belirterek mahkemenin Hamas'ın 'terör' listesine alınmasının hukuki olmadığı kanaatine vardığını belirtti.

Özen, kararın ardından AB Bakanlar Konseyi'nin, Dışişleri Bakanları düzeyindeki ilk toplantısında bu konuda listeyi gözden geçirip mahkemenin kararına uyması gerektiğini kaydetti.

Hamas'tan teşekkür

Kararın ardından açıklama yapan Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Marzuk, karardan dolayı mahkemeye teşekkür etti.

Musa Ebu Marzuk, ‘Karar, halkımızın direniş hakkını destekleyen ve sömürünün tüm çeşitlerine karşı direnenlere destek veren herkesin zaferidir’ dedi.

AFP'ye konuşan Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum ise, Filistin halkının üzerinden zulmü kaldıracak diğer kararların bu kararı izlemesi gerektiğini ifade etti.  

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise, "Avrupa Birliği'nden Hamas'ı derhal terör listesine geri koymasını bekliyoruz" dedi.

Netanyahu, Avrupa Adalet Divanı'nın, AB'nin Hamas'ı terör örgütleri listesinde tutma kararını iptal etmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Hamas, İsrail'i yok etmeyi amaçlayan eli kanlı bir terör örgütüdür. Bu emeline hiçbir zaman ulaşamaması için Hamas ile mücadeleye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Netanyahu, "AB, Hamas'ın terör örgütü olduğunu ispatla yükümlüdür. AB'nin derhal Hamas'ı terör listesine geri koymasını bekliyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Al Jazeera, AA ve AFP

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;