Göç

'Avrupa sığınmacıların hayatını tehlikeye atıyor'

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, AB ve Avrupa ülkelerini, uyguladıkları politikalar ve caydırıcı önlemlerle sığınmacıların hayatlarını tehlikeye atmakla ve onları kaçakçıların kucağına itmekle suçladı.

Konular: Göç, Avrupa
[Fotoğraf: AA]

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'nün sığınmacı krizine dair 56 sayfalık 2015 yılı raporunda, Avrupa ülkelerine ciddi eleştiriler getirildi. Raporda, AB ve Avrupa hükümetlerinin, hem kendi topraklarına varan acil koruma ve desteğe muhtaç sığınmacı ve mültecilerin ihtiyaçlarını karşılamadığı hem de sığınmacılar konusundaki uygulama ve politikalarını birbiriyle uyumlu hale getirmede başarısız olduğu belirtildi.

Avrupa'nın sığınmacı akışını Türkiye, Afrika ve Suriye'nin komşularına doğru iterek, bu savunmasız kişiler için büyük oranda sorumluluk almayı reddettiği savunulan raporda, "Bunun doğrudan sonucu olarak kaos, Avrupa sınırlarında ve içinde yaşanmaya devam etti. Sığınmacılar ile mülteciler koruma, destek ve onurlu bir hayat arayışlarında kendi canlarını riske atmayı sürdürdü" ifadesi kullanıldı.

"Önlemler, sığınmacıları kaçakçıların kucağına itti"

Sığınmacı veya mültecilerle bire bir konuşularak hazırlanan raporda, AB'nin sığınmacılara getirdiği engeller, "tehlikeli deniz yolculuklarına bir alternatif sunulmaması, dikenli tel örgüler, sürekli olarak kayıt prosedürlerinin değiştirilmesi, denizde ve karada şiddete başvurma ve İtalya ile Yunanistan'daki yetersiz karşılama merkezileri" şeklinde sıralandı.

Bu engellerin, insanları kaçakçıların kucağına ve daha tehlikeli yollara ittiği belirtilen raporda, "Avrupa'nın berbat bir iş yaptığı" ifadesi kullanıldı.

"Avrupa, kadın ve çocukların durumlarını daha da kötüleştirdi"

Örgütün Operasyon Direktörü Brice de le Vingne raporla ilgili açıklamasında, "AB ve Avrupa hükümetleri, müştereken krize yanıt vermede başarısız olmakla kalmadı, aynı zamanda caydırıcı politikalara odaklanarak korunmaya muhtaç erkek, kadın ve çocukların durumlarını bilfiil daha da kötüleştirdi" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;