Avrupa

Avrupa'daki camilerde Paris saldırısına kınama

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun ofisine düzenlenen ve 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırı Avrupa genelindeki camilerde cuma hutbesinde kınandı.

Konular: Fransa
Paris Müftüsü Halil Ebubekir, 12 kişinin öldüğü saldırıları kınadı. [Fotoğraf: AA]

avrupa genelinde çeşitli camilerde, cuma namazında okunan hutbelerde, fransa'nın başkenti paris'te meydana gelen ve 12 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan saldırı kınandı. 

paris camii'ndeki cuma namazı sırasında, fransa islam konseyi başkanı ve paris müftüsü halil ebubekir, gazetecilere yönelik saldırı karşısında büyük bir şok yaşadıklarını ve işlenen suçları müslüman toplumu adına asla kabul etmediklerini belirtti.

saldırıyı şiddetle kınadığını vurgulayan ebubekir, fransa toplumunu bütün kesimleriyle birlik olmaya çağırdı. cuma namazı sonrası saldırının kurbanları için kur'an-ı kerim okutuldu ve dua edildi.

Paris'te cuma namazı sonrası yapılan gösteride "Terörizme hayır" dövizleri açıldı. [Fotoğraf: AA]

hem türkçe hem almanca hutbe

almanya'nın başkenti berlin'de ise diyanet işleri türk islam birliği'ne (ditib) bağlı şehitlik camisi'ndeki cuma namazında hem almanca hem de türkçe okunan hutbede saldırı şiddetle kınandı.

hutbenin sonunda ''ditib olarak bu menfur saldırıyı nefret ve şiddetle kınıyoruz. ikisi polis olmak üzere 12 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısını bütün insanlığa yapılmış saldırı olarak değerlendiriyor ve asla kabul edilemez buluyoruz. fransa halkının ve saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarının acısının paylaşıyoruz'' denildi.

islam kültür merkezleri birliği'ne bağlı mabed camisi'nde okunan hutbede de islam'da insanın başka bir insana zulmetmesinin yasak olduğunu ifade edilerek saldırı kınandı. almanca ve türkçe okunan hutbede saldırı hakkında ''paris'teki saldırıları şiddetle kınıyor, hayatını kaybedenlerin yakınlarının acısını paylaşıyoruz. terörün hiçbir dinde yeri yoktur. islami değerlerle kesinlikle bağdaştırılamaz'' ifadesi yer aldı.

almanya'da 304 camisi bulunan islam toplumu milli görüş teşkilatı da daha önce yayımladığı açıklamada saldırıları kınamıştı.

hollanda'da da kınandı 

paris’teki saldırı yaklaşık 1 milyon müslüman'ın yaşadığı hollanda’daki camilerde de kınandı. hollanda diyanet vakfı’na bağlı camilerde okunan vaazda, islam’ın barış dini olduğuna dikkat çekildi ve kime karşı kim tarafından yapılmış olursa olsun bu tür hadiselerin tasvip edilmesinin mümkün olamayacağını belirtti. 

vaazda, 'terör' saldırısı olarak niteledikleri saldırının müslümanlara ve islam dinine mal edilemeyeceği vurgulandı.

hollanda’da bulunan türk toplumuna ait farklı sivil toplumu kuruluşlarının temsilcileri de yayımladıkları mesajlarda saldırıyı kınadı.

avusturya'daki atib camilerinden tepki

yaklaşık 600 bin müslüman'ın yaşadığı avusturya’daki camilerde de cuma namazında paris’te meydana gelen silahlı saldırı kınandı.

avusturya türk islam birliği’ne (atib) bağlı camilerde okunan hutbede, hangi kaynaktan gelirse gelsin terörün bir insanlık suçu olduğu ve hedefi barış olan dinlerle bağdaştırılmasının kabul edilemeyeceği vurgulandı.

bu tür eylemlerin islam düşmanı önyargıları artırdığı belirtililen hutbede, vatandaşlar provokasyonlara gelinmemesi konusunda uyarıldı. 

üç dinin temsilcilerinden ortak manifesto

almanya katolik merkezi komitesi'nden alois glück, almanya'daki müslümanlar merkez konseyi'nden aiman mazyek, almanya yahudileri merkez konseyi eski genel sekreteri stefan kramer, münih ve yukarı bavyera yahudi toplumu başkanı charlotte knobloch ve eski berlin piskoposu wolfgang huber, bild gazetesinde saldırıyla ilgili ortak bir manifesto yayımladı.

manifestoda, hiç kimsenin allah adına öldürülemeyeceği ifade edilerek, almanya'daki milyonlarca hristiyan, müslüman ve museviler adına paris'teki saldırıları kınandı. 

manifestoda, ayrıca kur'an-ı kerim, incil ve tevrat'ın nefretin aksine sevgi kitapları olduğu vurgulandı.

kaynak: anadolu ajansı

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;