Göç

Avrupa'daki sığınmacılar Yunanistan'a geri gönderiliyor

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd, "Sığınmacılar, Balkan güzergâhındaki Avusturya, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan ve Makedonya'dan Yunanistan'a doğru sınır dışı ediliyor" dedi. Zeyd, "5 Avrupa ülkesi arasındaki bu sıra dışı anlaşma, ülkelerin insan hakları yükümlülükleriyle bağdaşmıyor" diye konuştu.

Konular: Yunanistan, Avrupa, Göç
[Fotoğraf: Reuters]

birleşmiş milletler insan hakları yüksek komiseri zeyd raad hüseyin, beş avrupa ülkesinin sığınmacılar konusunda aldığı güvenlik tedbirlerinden ciddi endişe duyduğunu, insan haklarının ihlâl edilerek sığınmacı krizini derinleştirdiğini ve bu ülkelerin sığınmacıları sınır dışı etmekte olduğunu söyledi.

bm'den yapılan yazılı açıklamada zeyd, "sığınmacılar, balkan güzergahında bulunan avusturya, slovenya, hırvatistan, sırbistan ve makedonya'dan yunanistan'a doğru sınır dışı ediliyor" bilgisini verdi.

beş avrupa ülkesinin geçen hafta sığınmacıların kabulü konusunda aldığı önlemlerin ciddi insan hakları sorunları oluşturduğunu ifade eden ve yüzlerce afgan sığınmacının makedonya-sırbistan sınırında 5 günü aşkın süredir bekletildiğini kaydeden zeyd, "beş avrupa ülkesi arasındaki bu sıra dışı anlaşma, ülkelerin insan hakları yükümlülükleriyle bağdaşmıyor" uyarısını yaptı.

zeyd, ab üyeleri ve diğer avrupa ülkelerine sığınmacı krizi kapsamında ırkçılık ve yabancı düşmanlığıyla mücadele etmeleri çağrısında bulundu.

uluslararası göç örgütü, bu yıl avrupa'ya deniz yoluyla ulaşan sığınmacı sayısının 110 bini aştığını ve bunların 102 bininin yunanistan üzerinden giriş yaptığı açıklamıştı. geçen yıl avrupa'ya deniz yoluyla 1 milyon 11 bin sığınmacı ulaşmıştı.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;