MHP

Bahçeli: Payı olan herkes katlanacak

Seçmen, MHP lideri Bahçeli’nin 7 Haziran akşamından itibaren tüm seçeneklere “Hayır” demesini cezalandırdı. Parti iki seçim arasında, beş ayda oylarının dörtte birini, milletvekillerinin de neredeyse yarısını kaybetti. Bahçeli, "AKP’li iktidar yıllarının acı faturasına; buna göz yuman, buna destek veren, bunda payı bulunan herkes katlanmak durumunda kalacaktır" dedi.

[Fotoğraf: AA]

MHP lideri Devlet Bahçeli 7 Haziran seçim sonuçlarının ortaya çıktığı akşam kendi partisini dışında tutarak, tüm koalisyon ihtimallerini sıraladı, ardından da şunu söyledi:

“Böyle bir yapılanma içerisinde Milliyetçi Hareket Partisi şerefi ve haysiyeti ile çok güzel bir ana muhalefet görevini de üstlenmeye hazırdır. Bunların hiçbirinden sonuç alınamıyorsa, en erken seçim ne zaman olacaksa o zaman da seçim olur."

Bahçeli’nin kendisini ve partisini her türlü seçeneğin dışında tutan bu tavrı seçmen tarafından tahmin edilenin de üstünde cezalandırıldı.

Milletvekili sayısının yarısını kaybetti

MHP'nin yüzde 16,3 dolaylarında olan oyu yaklaşık yaklaşık yüzde 12’ye düştü ve aldığı 7,5 milyon oyun 2 milyonunu kaybetti. Partinin milletvekili sayısındaki düşüş ise daha trajik oldu. 1 Haziran’da 80 milletvekili kazanan parti, bu seçimde sahip olduğu sandalyelerin yaklaşık yarısını kaybetti.

Kendisinden 2 puan daha az oy alan HDP ise MHP'den 17 milletvekili daha fazla kazandı.

"Zihnen çürümüş bir partinin tekraren iktidar olması..."

Seçim sonuçlarıyla ilgili yazılı bir açıklama yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "AKP’li iktidar yıllarının acı faturasına; buna göz yuman, buna destek veren, bunda payı bulunan herkes katlanmak durumunda kalacaktır" dedi. Bahçeli'nin açıklamaları şöyle:

"Partimiz yalan korosuyla boğuşmuş, demokrasi tarihimizde eşine az rastlanır nitelikte teşekkül ettirilmiş kara propaganda ve algı operasyonlarıyla başa çıkmak durumunda kalmıştır. 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nden çıkan sonucu beğenmeyip, dayatma ve çirkeflikle tekrar seçimin yolunu açan AKP zihniyeti; siyasi edep ve adabın yanında, demokratik nezaketi de hiçe saymıştır. Ahlaken iflas etmiş, fikren ve zihnen çürümüş bir partinin tekraren iktidar olması; ayrıca tartışılması, ele alınması gereken bir vakıadır."

"AKP'nin milli iradeyi çarpıttığı çok açık"

"Koalisyon kurmaktan korkan, ülkeyi uçurumun kenarına kadar sürükleyen AKP’nin, toplumsal korkuyu tetikleyerek, tehdit ve şantajları silah gibi kullanarak milli iradeyi çarpıttığı çok açıktır. 7 Haziran - 1 Kasım arasında Türkiye’de yaşanmadık rezalet, planlanmadık kumpas, oynanmadık oyun kalmamıştır. Milliyetçi Hareket Partisi’nin zayıflaması, kaybetmesi ve hatta baraja takılması maksadıyla siyasi tarihimize kara bir leke gibi geçecek her neviden saldırı icra edilmiştir. Buna rağmen köklü geçmişiyle; şerefli, imanlı, milli ve tavizsiz mensuplarıyla iç içe geçen ve kenetlenen partimiz, zalimlerin yazdığı hükmü yırtıp atmıştır."

"Kimse MHP'nin istikrarsızlık sarmalına düşeceğini zannetmemeli"

"Milliyetçi Hareket Partisi ilkelerinden ödün vermeden, inandığı doğrulardan sapmadan, yolunda kararlı ve emin adımlarla yürüyecektir. İçimizden veya dışımızdan hiç kimse boş yere hesap yapmamalı, boş yere Milliyetçi Hareket’in istikrarsızlık sarmalına düşeceğini zannetmemelidir. Partimizin tüm kadroları sabırla, özveriyle, inanmış bir yürekle görevlerinin başındadır. Vatan ve millet sevdamızda en ufak bir eksilme olmadan, saflarımızda en küçük bir bozulma yaşanmadan, çelikten bir iradeyle, Türkiye’nin hak, hukuk ve tarihi çıkarlarını savunmaya samimiyetle devam edilecektir. Bu hususta azmimiz sınırsızdır."

"Hayır" vurgusu

"Milliyetçi Hareket Partisi Türk-İslâm ülküsünü yılmadan, korkmadan, tereddüt geçirmeden sonuna kadar sahiplenecektir. Partimize hayırcı yaftası vuran AKP-PKK güdümündeki odaklara, sözde televizyon yorumcularına, gazetelerindeki köşelerinde dedikodu yayan satılık kalemlere karşı bakışımızda bir değişiklik de olmayacaktır. 1 Kasım seçiminde AKP’nin aldığı oy miktarı, geçmiş 13 yıllık hezimet döneminin kapatılması; onca yolsuzluk, onca yanlışlık, onca yozlaşma ve yolsuzluğun örtülmesi anlamına kesinlikle gelmeyecektir. Türkiye’nin içinde kıvrandığı hazin tabloyu hiçbir sonuç değiştiremeyecektir."

"AKP’nin bir zaferinden ziyade..."

"Elbette aziz milletimizin sandıkta verdiği karara saygı duyup riayet etmekle mükellef olduğumuzun farkındayız. Fakat AKP’ye verilen her oyun, verilen her desteğin istikrarı getirmek şöyle dursun; geçen yılları mumla aratacak felaketlere davetiye çıkaracağını da şimdiden iddia ve ilan ediyoruz. Ortada AKP’nin bir zaferinden ziyade, beyaz Toroslarla gözü korkutulmuş, terörle yıldırılmış, canlı bombalarla huzuru kaçırılmış, ekonomik tehlikelerle aklı çelinmiş, anti demokratik uygulamalarla iradesine ket vurulmuş bir sosyolojik yapı vardır ve her yönüyle de açıktadır. Bundan sonra doğru bildiklerimizi, doğru gördüklerimizi, tertemiz vicdanlarımızla, dürüst bir mizaçla, herhangi bir gönül kırgınlığı olmadan milletimizle paylaşmayı sürdüreceğiz."

"Herkes katlanmak durumunda"

"Şüphesiz önümüzdeki dönemde AKP’li iktidar yıllarının acı faturasına; buna göz yuman, buna destek veren, bunda payı bulunan herkes katlanmak durumunda kalacaktır. Bu itibarla sorumluluktan kaçmak mümkün değildir. 26.Dönem Milletvekilliği Genel Seçimi’nde her türlü tertip ve taarruza rağmen, Türklüğün namus mücadelesinde yanımızda duran, ülkenin geleceği için tercihte bulunan muhterem vatandaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Kıt imkânlarla varlık - yokluk savaşı veren teşkilatımızın değerli yöneticilerine, milletvekili adaylarımıza ve aziz dava arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum. Allah son nefesimize kadar bizi ülkülerimizden, ilkelerimizden ve Türk milletine mensubiyet şuurundan ayırmasın."

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;