Bahreyn

Bahreyn'de bağımsızlar meclisin yüzde 40'ını aldı

Bahreyn'de Cumartesi günü yapılan ve Şiilerin boykot ettiği genel seçimler sonrası meclisin yüzde 40'ını bağımsızlar kazandı. Parlamentoda Selefiler iki, İhvan ise bir milletvekiliyle temsil edilecek.

Konular: Bahreyn, Ortadoğu
Bahreyn'de Cumartesi günü seçimlerin ikinci turu yapılmıştı. [Fotoğraf: EPA]

Bahreyn'de Cumartesi günü yapılan genel seçimin ikinci turunda, parlamentoda Selefiler 2, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) ülkedeki uzantısı olan Islah hareketinin oluşturduğu Menber İslam Topluluğu 1 sandalye almaya hak kazandı, bağımsızlar ise yüzde 40'lık bir başarı sağladı. 

Bahreyn Yüksek Seçim Merkezi, Cumartesi günü ikinci turu yapılan genel seçimin sonuçlarına göre, parlamentodaki milletvekillerin yüzde 40'ının bağımsız adaylardan oluştuğunu ifade etti. Açıklamaya göre 3 kadın milletvekilinin yer alacağı parlamentoda Selefiler 2, Menber 1 sandalye almaya hak kazandı. 

Bahreyn Adalet ve İslami İşler Bakanı Halid Halife genel seçime katılım oranının yüzde 52,6'ya ulaştığını dile getirdi.  

Şiiler seçimleri boykot etti

Buna karşı seçimleri boykot eden ülkedeki Şiileri temsil eden muhalif El-Vifak (Ulusal İslami Uzlaşı Cemiyeti) yazılı açıklamasında, seçime katılımın askerin zorlamasına rağmen yüzde 30'u aşmadığını iddia etti.

Açıklamada ayrıca "Kitlesel halk hareketi, mevcut durumu daha da kötüleştirecek böylesi komik durumlara aldırmadan demokratikleşme sürecindeki taleplerine devam edecektir" ifadelerine yer verildi. 

Yerel seçimler de yapıldı

Genel seçimin yanı sıra dün belediye seçiminin ikinci turunun da yapıldığı oy kullanma işleminde genel seçim için 68, belediye seçiminde ise 42 aday yarışmıştı.

Bahreyn'de 2011'deki ayaklanmanın ardından düzenlenen ilk genel seçimde, kayıtlı 349 bin 713 seçmen, 39 milletvekilini belirliyor. Seçmenler yerel seçim kapsamındaysa 29 belediye meclis üyesini seçiyor. 

Bahreyn yasalarına göre sadece bir milletvekili ve bir belediye meclis üyesi dışarıdan atanıyor. İlk turu 22 Kasım'da yapılan seçimde parlamento için 6, yerel seçim için ise 9 üye seçilmişti. 

Ülke Şubat 2011'de daha fazla demokrasi ve reform talebiyle Şii - Sünni muhalefetin desteklediği gösterilere sahne olmuştu. Söz konusu olaylar karşısında hükümetin sert tutumu nedeniyle muhalefetteki Vifak milletvekilleri görevinden istifa etmişti.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;