Bahreyn

Bahreyn'de seçime katılım yüzde 51,5

2011'de ayaklanmaların ardından ilk parlamento seçimlerinin yapıldığı Bahreyn'de seçimlere katılım yüzde 51,5 olarak açıklandı. Muhalefet açıklanan orana tepkili.

Konular: Bahreyn, Ortadoğu
Bahreyn'de hükümet seçimlere katılımın yüzde 51,5 olduğunu açıklasa da muhalefet rakamların doğru olmadığı görüşünde. [Fotoğraf: AP]

Bahreyn'de yapılan genel seçimlere katılım oranı yüzde 51,5, belediye seçimlerine katılım oranı ise yüzde 53,7 olarak açıklandı.

Bahreyn Adalet ve İslami İşler Bakanı Halid Al Halife, sandıkların kapanmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, seçimlere katılım oranını yüzde 51,5, belediye seçimlerine katılım oranı ise yüzde 53,7 olarak açıkladı. 

Halife, seçimlere boykot oranının yüzde 16'da kaldığını ifade etti.

Muhalefetten tepki

 El-Vifak (Ulusal İslami Uzlaşı Cemiyeti) söz konusu rakamların güvenilir ve mantıklı olmadığını öne sürdü.

Muhalif kanatta yer alan ve boykot kararı alarak seçimlere katılmayan El-Vifak Partisi, sosyal paylaşım sitesi hesabında yer alan açıklamasında, "Yetkililer tarafından katılım oranının yüzde 51,5, olarak verilmesinin güvenilirliliği ve mantığı yoktur" ifadelerini kullandı.

39 milletvekili belirlenecek

Seçimlerde kayıtlı 349 bin 713 seçmen bulunuyordu. Seçim sonucunda 39 milletvekili belirlenecek. Öte yandan seçmenler, yerel seçimler kapsamında 29 belediye meclis üyesini de seçmiş olacak.

Bahreyn yasalarına göre, sadece bir milletvekili ve bir belediye meclis üyesi dışarıdan atanıyor. 

Bahreyn Anayasası, siyasi oluşumların ancak 'cemiyet' şeklinde örgütlenmelerine imkan tanıyor.

2010 yılında yapılan seçimlerde El-Vifak Partisi 18 sandalye elde etmişti.

Ülke, Şubat 2011'de daha fazla demokrasi ve reform talebiyle Şii-Sünni muhalefetin desteklediği gösterilere sahne olmuştu.

Söz konusu olaylar karşısında hükümetin sert tutumu nedeniyle muhalefetteki Şii El-Vifak Cemiyeti milletvekilleri görevinden istifa etmişti. 

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;