Bahreyn'de isyan

Bahreyn'deki gösterilerde 29 gözaltı

2011’deki ayaklanmaların yıl dönümü nedeniyle Sünni hükümete karşı yapılan gösterilerin ilk gününde 29 kişi gözaltına alındı.

Konular: Ortadoğu, Bahreyn
İçişleri Bakanlığı, muhalefetin gösteri çağrısının ardından polisin güvenlik önlemlerini artıracağını açıkladı. [Reuters]

İçişleri Bakanlığı yapılan protesto çağrılarına karşı başta başkent Manama olmak üzere ülke genelinde güvenlik önlemleri alınacağını duyurdu. Bakanlığın açıklamasına göre, Perşembe günü protestocular şehirde "hayatı durma noktasına getirmek için" araç yakarak yolları trafiğe kapattı.

Ayaklanmaların başlamasından bu yana parlamentoyu boykot eden muhalefetteki Vifak Ulusal İslami Cemiyeti’nin çağrısıyla Perşembe günü başkent Manama’da toplanan eylemcilere polis göz yaşartıcı gazla müdahale etmişti.

Muhalefet partisinin yanı sıra 14 Şubat Gençlik Koalisyonu da 2011’deki ayaklanmaların sembollerinden başkent Manama’daki İnci Meydanı’nda toplanma çağrısı yaptı.

2011’deki ayaklanmaları organize eden göstericiler, Şii ve Sünni temsilcilerden oluşan bir anayasa komisyonu kurulmasını ve yeni anayasanın hazırlanmasını talep ediyor. 

Eylemcilerin diğer talepleri ise tüm siyasi tutukluların serbest bırakılması ve işkence iddialarına ilişkin soruşturma açılması.

İran ile gerginlik

Ayaklanmanın yıldönümü öncesi İran ile Bahreyn arasında çıkan gerginlik de büyüyor. Önce Bahreyn sonra İran ülkelerindeki maslahatgüzarları dışişleri bakanlıklarına çağırdı. 

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney Bahreyn muhalefetinden bir heyetle görüşmesi sırasında muhalefete direnme çağrısında da bulunmuştu. Bahreyn de ülkedeki İran Maslahatgüzarı Muhammed Rıda Babai'yi dışişleri bakanlığına çağırarak, İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün "sorumsuz ve uygunsuz" olarak niteledikleri açıklamalarına karşılık sert mesaj içeren bir protesto yazısı vermişti.

Bunun üzerine İran da çarşamba günü ülkedeki Bahreyn maslahatgüzarını çağırarak, Bahreyn Dışişleri Bakanı'nın yaptığı açıklamayı saçma olarak nitelendirmiş ve sert mesaj içeren bir protesto yazısı vermişti.

Reformlarda uzlaşı yok

Bahreyn Kralı Hamad Bin İsa Halife, Mayıs 2012'de anayasada yapılması planlanan bir dizi reformu onaylamıştı.

Değişikliklere göre kral, yasama meclisini feshetmeden önce seçimle göreve gelen parlamento başkanlarına ve atamayla göreve gelen Danışma Konseyi’ne danışmak zorunda olacak.

Ancak, düzenleme muhaliflerin taleplerini karşılama konusunda yetersiz kalıyor. Muhalifler, hükümetin tamamının seçimle göreve gelmesini ve üst kanadın atanarak göreve getirilmesinin sona ermesini istiyor.

Muhalifler yeni düzenlemeye rağmen meclisi feshetme yetkisinin hâlâ kralda olduğunu söylüyor.

Sünniler yönetiyor

Ülkede 14 Şubat 2011'de başlayan monarşi karşıtı ayaklanmada muhalif kaynaklara göre en az 80 kişi hayatını kaybetti. Hükümet ise bu sayısının 35 olduğunu söylüyor. 

2011'de başlayan isyan, Bahreyn güvenlik güçleri ile Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkelerinden askerlerin müdahalesiyle kısa sürede bastırılmıştı. 

Ülkede son olarak, kimliği açıklanmayan 15 güvenlik görevlisi hakkında, yönetim karşıtı protestolar sırasında muhalif eylemcilere 'kötü davranmaktan' soruşturma başlatıldı. 

Ancak ülkeyi 200 yıldan uzun süredir yöneten Sünni Al Halife ailesinin çabaları muhalifler tarafından yetersiz görülüyor. 

Hükümetin reform adı altında bugüne kadar yaptığı değişiklikler ise muhalefet tarafından ‘makyaj’ olarak nitelendiriliyor ve bu adımların talepleri karşılamadığı iddia ediliyor. Bahreyn’de nüfusun yüzde 70’ini oluşturan Şiiler siyasette eşit temsil edilmediklerini ve üst düzey devlet görevlisi olarak çalışamadıklarını belirtiyor. Şiilerin ayaklanmasına Sünni gruplar da karşı gösterilerle meydan okuyor. 

Kaynak: Ajanslar 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;