Bahreyn

Bahreynli savaşçılara ültimatom

Bahreyn İçişleri Bakanlığı, ülke dışında farklı coğrafyalarda savaşan vatandaşlarına ülkeye geri dönmeleri için iki haftalık süre tanıdığını aksi takdirde vatandaşlıktan çıkarılacaklarını duyurdu.

Konular: Ortadoğu, Bahreyn
Bahreyn İçişleri Bakanlığı, yurtdışında savaşan vatandaşlarına ülkeye dönmeleri için iki hafta süre tanıdı. [Getty-Arşiv]

Bahreyn Haber Ajansı’na (BNA) göre, İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı bildiride “yurtdışında savaşan gruplara aldatılarak katılan ve şu anda çatışma alanlarında bulunan vatandaşların iki haftayı geçmeyecek bir süre içinde bir an önce ülkeye dönmeleri gerekir” denildi.

İçişleri Bakanlığı, verilen sürenin dolması halinde ülkeye dönmeyen savaşçılar hakkında terörle mücadele kapsamında ülke güvenliğine tehdit oldukları gerekçesiyle “vatandaşlıktan çıkarılma” dâhil tüm yasal önlemlerin alınacağını belirtti.

Bakanlık Bahreynlilere “yanlış” dini nedenlerle savaş alanlarına yönlendirilmekten uzak durmaları çağrısı yaptı.

Bahreyn bu bildiriyle, Suudi Arabistan’ın ardından yurtdışında savaşan vatandaşlarına süre tanıyan, aksi takdirde sert önlemler alacağını belirten ikinci Körfez ülkesi oldu.

Suudi Arabistan da 7 Mart 2014’te yayınladığı bildiride yabancı ülkelerde savaşan vatandaşlarına ülkeye geri dönmeleri için 15 gün süre tanıdığını, belirlenen süre içerisinde dönmeyen kişilerin ise hapis cezasına çarptırılacağını duyurmuştu. 

Kaynak: Al Jazeera ve BNA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;