Balyoz davası

Balyoz'da 63 kişi için daha beraat

Uzun tutukluluklar, tartışmalı deliller ve hak ihlalleriyle son beş yıla damgasını vuran Balyoz davasında yeniden yargılanan 63 sanık daha beraat etti. Gerekçe; 'sanıkların yüklenen suçu işlediklerinin sabit olmaması.'

Konular: Balyoz davası
Balyoz davası 2010 yılında başladı. [Fotoğraf: AA / Arşiv]

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nce haklarındaki mahkûmiyet kararı bozulan 63 kişininin yeniden yargılandığı ''Balyoz Planı'' davasında, tüm sanıkların beraatine karar verdi. Mahkeme beraat kararına gerekçe olarak, 'sanıkların yüklenen suçu işlediklerinin sabit olmamasını' gösterdi.

Mahkeme savcının mütalaasına uydu

20 Ocak 2010'da Taraf gazetesindeki haber üzerine başlatılan Balyoz davasında, savcı mahkemeye sunduğu mütaalada, yeniden yargılanan 62 kişi için 'beraat' istemişti. Aldıkları cezalar Yargıtay tarafından bozulduktan sonra yeniden yargılan 62 kişi arasında eski Havelsan Genel Müdürü Ömer Faruk Yarman, emekli Amiral Levent Görgeç ve emekli Tuğgeneral Levent Ersöz de bulunuyordu. 

'Türkiye Cumhuriyeti hükümetini devirmeye eksik teşebbüs' suçlamasıyla 65 kişinin yargılandığı davada, geçen hafta da Yargıtay'da cezası onaylanan 236 kişi beraat etmişti. 31 Mart Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, yeniden görülen "Balyoz Planı" davasında, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, MHP İstanbul Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Orgeneral Ergin Saygun, emekli Kurmay Albay Dursun Çiçek, emekli Orgeneral Bilgin Balanlı'nın da aralarında bulunduğu 236 sanığın beraatine hükmetmişti.  

Cumhuriyet Savcısı Ramazan Öksüz, Birinci Ordu Plan Semineri'ne ait ses kaydının, delil vasfı taşımadığına kanaat getirdiğini belirtmişti. Savcı, “Sanıklarla suça konu dijital veriler arasında bağ kurulmasının mümkün olmadığı kanaatine varılmıştır” ifadesini kullanmıştı. 

Kaynak: DHA

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;