Suriye'de iç savaş

Ban'dan Suriye için UCM çağrısı

BM Genel Sekreteri Ban, Suriye'deki savaş suçlarının Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sevk edilmesi çağrısı yaptı. "Suriye'de veya başka yerde adalet olmadığı sürece barış sürdürülemez" dedi.

[Fotoğraf:Reuters]

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye'deki iç savaşın beşinci yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. Ban, iç savaşta işlenen savaş suçlarının BM Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) sevk edilmesi çağrısı yaptı.

Ban Ki-mun, Suriye'de kimyasal silahların kullanıldığını, savaş taktiği olarak kuşatmalar, işkence ve aç bırakmanın uygulandığını ve sivillere yönelik hava saldırılarının düzenlendiğini vurguladı. "Bu suçların failleri hesap vermeli. BM Güvenlik Konseyi'ne konunun UCM'ye sevk edilmesi çağrımı yineliyorum. Suriye'de veya başka yerde adalet olmadığı sürece barış sürdürülemez" ifadelerini kullandı.

BM Genel Sekreteri, Suriye halkının 5 yıl önce değişim talebiyle sokaklara çıktığını ancak bu taleplerin şiddet ve baskıyla karşılaştığını vurguladı. Bunlar gerçekleştirilemediği için 250 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini belirterek "Suriye otoriteleri, halkın meşru taleplerine barışçıl yöntemler, reform ve diyalogla karşılık verebilirdi. Bölgesel ve uluslararası oyuncular da Suriye'yi jeostratejik yarış ve bölgesel rekabette savaş alanı olarak kullanmak yerine istikrarın sağlanması için birleşebilirlerdi" ifadelerini kullandı.

Ban, Suriye halkının neredeyse yarısının evlerinden olduğunu ve ülke içi veya dışında güvenli bölgelere sığınmaya çalıştığını hatırlattı.  Dünyanın "benzeri görülmemiş bir insani felaketle" karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Yabancı savaşçı ve mezhepçi milislerin Suriye’ye dolduğuna dikkat çeken Ban, Suriye halkının uluslararası toplumun kendilerini terk ettiği hissi taşıdığına belirtti.

Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun inisiyatifiyle başlayan müzakerelerin halka nefes aldırdığını ve bazı bölgelere yardım ulaştırılabildiğini belirten Ban, çatışmaların durması ve diyaloğun sürmesinin bir umut doğurduğunu kaydetti.

Bu çabaların tek başına çözüm olamayacağının da altını çizen Ban, ancak kapsamlı siyasi bir sürecin Suriye halkının meşru taleplerini karşılayabileceğini bildirdi.

Ban, Cenevre'deki görüşmelere katılan taraflara da sorumlu davranarak müzakereleri başarıya ulaştırma çağrısı yaparak, açıklamasında "Eğer bu fırsatı kaçırırsak, bunun Suriye halkı ve dünya için doğuracağı sonuçlar çok ürpertici" ifadelerine yer verdi. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;