Asya - Pasifik

Bangladeş'te göçmen teknesi battı

Malezya’ya kaçak göçmen taşıyan balıkçı teknesi Bangladeş açıklarında battı. Polis, 24 kayıp yolcuyu arıyor.

Konular: Asya - Pasifik
Her yıl binlerce Bangladeşli, Malezya'ya geçmeye çalışıyor. [Fotoğraf: Reuters-Arşiv]

Bengal Körfezi’nin 2,5 kilometre açığında batan teknedeki 32 Bangladeşli, sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı. Bangladeş polisi, kurtarılan yolculardan teknede 60’a yakın kişi olduğunu öğrendiklerini ve kayıp yolcuları arama çalışmalarının devam ettiğini söyledi. 

Bangladeş televizyonu Somoy ise, Kutubdia adası yakınlarında batan teknede 100’den fazla kişi olduğunu söyledi.

Her yıl çoğu Müslüman olan Rohingyalardan binlerce Bangladeşli, yaklaşık 3 bin 200 kilometrelik zorlu rotayı balıkçı tekneleriyle geçerek Malezya’ya varmaya çalışıyor.

Ülkedeki insan hakları grupları, her yıl yolda binlerce kişinin öldüğünü ve bir o kadarının da insan kaçakçılarının eline düştüğünü söylüyor.

Bangladeş sahil güvenlik ekipleri sık sık insan kaçakçılarına operasyon düzenlese de, kayda değer bir gelişme sağlanamıyor.

Kaynak: AFP

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;