Irak Kürdistan Özerk Bölgesi

Barzani: Referandum komisyonu için çalışıyoruz

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani, bağımsızlık referandumu için "Evet, referandum kararı aldık. Tüm taraflar referandum tarihinin belirlenmesi ve gerekli hazırlıkların yapılması için bir komisyon oluşturmaya çalışıyor" dedi.

[Fotoğraf: Reuters]

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ve beraberindeki heyeti kabul etti. Erbil'in Salahaddin kasabasındaki Başkanlık Konutu'nda basına kapalı gerçekleşen görüşme yaklaşık 2 saat sürdü. 

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Barzani, IŞİD'le mücadele konusunda en zor zamanlarda Almanya'nın kendilerine destek olduğunu belirtti. Bu destekten ötürü misafir heyete teşekkür eden Barzani, Almanya'nın askeri danışmanlarının vermiş olduğu eğitimlerin Peşmerge güçlerine büyük fayda sağladığını ifade etti.

IKBY'nin önemli gündem maddelerinden olan "bağımsızlık referandumuna" değinen Barzani, "Evet, referandum kararı aldık. Tüm taraflar referandum tarihinin belirlenmesi ve gerekli hazırlıkların yapılması için bir komisyon oluşturmaya çalışıyor" dedi.

Barzani, referandumun yapılmasını eleştiren taraflara dâir de şunları söyledi:

"Demek ki referandumun niçin yapıldığını tam olarak anlamış değiller. Referandum, Kürdistan (IKBY) halkının ne düşündüğünü kamuoyuna belirtmek için yapılıyor. Bu süreçte başta Bağdat olmak üzere gerekli tüm taraflarla diyalog içerisine gireceğiz. Direkt olarak şiddete başvuracağız diye bir şey yok. Tam tersini barış ve diyalog yolunu seçiyoruz. Her iki tarafın ortak ve birbirini anlayarak alacağı kararın hem halkımıza hem de bölgeye büyük fayda sağlayacağı kanaatindeyim."

Irak Başbakanı Haydar İbadi, Kürt vatandaşların kendi devletlerini kurma hayâlinin doğal hakları olduğunu söylemiş ancak şu anki sürecin böyle bir adımı atmak için uygun olmadığını da eklemişti.

"Musul'un kurtarılması IŞİD'in bittiği anlamına gelmiyor"

Musul'u IŞİD'den kurtarma operasyonu hakkında ise Barzani, "Savaş şimdi kentin batı yakasında devam ediyor. Dar sokaklardan dolayı yoğun ve zor çatışmalar yaşanıyor. Savaş uçakları istenilen düzeyde güvenlik güçlerine destek veremiyor. Bu zamana yayılacak bir meseledir. IŞİD kırılmaya doğru gidiyor ancak Musul'un kurtarılması demek IŞİD'in bittiği anlamına da gelmiyor. IŞİD başka şekilde kalacaktır" diye konuştu.

Gabriel: IŞİD tüm Avrupa için tehlikedir

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel ise IKBY'ye yalnızca IŞİD'le mücadele ettikleri için değil çok sayıda sığınmacıyla iç göçmeni kabul etmesinden dolayı da saygı duyduklarını ifade etti. Gabriel, sözlerini şöyle tamamladı:

"IŞİD sadece size tehlike oluşturmuyor; bilakis hepimiz ve tüm Avrupa üzerindeki bir tehlikedir. Almanya'da şunu belirtiyoruz; IŞİD'le mücadelede Peşmerge'ye destek, Almanya'yı korumak demektir."

Dışişleri Bakanı Gabriel ve beraberindeki heyet Çarşamba günü başkent Bağdat'a giderek Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ve Meclis Başkanı Selim Cuburi ile görüşmüştü.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;