Irak Kürdistan Özerk Bölgesi

Barzani: Referandum konusunda ısrarlıyız

Irak Kürdistan Özerk Bölgesi Başkanı Mesut Barzani, bağımsızlık referandumu konusunda ısrarlı olduklarını söyledi. Barzani, “Dünyanın Kürdistan halkının ne istediğini ve geleceği hakkında nasıl karar vereceğini bilmesi gerekiyor” dedi.

Irak Kürdistan Özerk Bölgesi Başkanı Mesut Barzani [Fotoğraf: Reuters / Arşiv]

IKBY'nin başkanlık resmi internet sitesinde yapılan yazılı açıklamada, Irak Kürdistan Özerk Bölgesi Başkanı Mesut Barzani’nin Kürt bölgesindeki 36 başkonsolos ve ülke temsilcileri ile bir araya gelerek IŞİD ile mücadele, sığınmacıların durumu, olası bir bağımsızlık referandumu, bölgedeki ekonomi ve güvenlik krizini ele aldığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Barzani, "Bölgedeki halk çok kötü bir süreçten geçmeye devam ediyor. IŞİD’in elindeki Musul kentinin geri alınmasından sonra başlayacak süreç çok önemlidir. Halkların geleceklerinden emin olmaları ve tekrar aynı felaketin meydana gelmemesi için ciddi tedbirlerin alınması lâzım" ifadelerini kullandı.

Bölgedeki halkın geleceğine kendisinin karar vermesi gerektiğini belirten Barzani, "Bize göre bölgedeki halkların kendi gelecekleri hakkında karar vermesi için bir referandum yapılarak bu şans tanınmalıdır ve çıkacak sonuca ise herkesin saygı göstermesi gerekiyor. Referandum yapılması konusunda ısrarlıyız çünkü dünyanın Kürdistan halkının ne istediğini ve geleceği hakkında nasıl karar vereceğini bilmesi gerekiyor. Kürdistan halkının iradesinin yürürlüğe koyacak referandum ise müsait, barışçıl ve şiddetten uzak bir zamanda meydana gelecektir" dedi.

IŞİD ile mücadele konusuna da değinen Barzani, örgütün tüm dünya için bir tehlike oluşturduğunu hatırlatarak, "Ülkeler arasında çıkan sorunların terör meselesi ile karıştırılmaması gerekiyor ve sadece bu tehlikenin ortadan kaldırılması üzerinde yoğunlaşılması lâzım" yorumunu yaptı.

Erbil- Bağdat arasındaki sorunlar

Görüşmenin bir diğer bölümünde Erbil ve Bağdat arasında petrol ihracatından kaynaklı meydana gelen bütçe kesintisi ve memur maaşlarının ödenmemesine de değinen Barzani, "Kürdistan bölgesi yeni merkezi hükümet kabinesi ile diyalog ve görüşmeye devam edecektir. Sorun ve gerginliklerin ortadan kaldırılması, güven ilişkisinin sağlanması ve beraber yaşamaya devam edilmesi için barışçıl ve diyalog yoluyla yeni bir anlaşma yapılması ya da ortak ve gerçek bir paylaşımın meydana gelmesi lâzım. Artık haksızlık ve felaketlerin tekrar edilmesine izin verilmemelidir" görüşünü paylaştı.

Kürt bölgesindeki siyasi kriz ve iç siyasi duruma da değinen Barzani, söz konusu sorunların çok derin ve mezhepsel olmadığının altını çizerek, "Tamamen siyasi anlaşmazlıktan kaynaklanan, çözülecek sorunlardır. Bölgedeki siyasi partiler ile sorunların çözülmesi için girişimlerde bulunacağız" ifadelerini kullandı.

"Mezhep çatışmasından uzak durulmalı"

Görüşmenin sonunda bölgede krizlere neden olan mezhep gerilimine de değinen Barzani, şunları söyledi:

"Mezhep çatışması meselesi çok tehlikeli bir durumu işaret ediyor. Kürdistan halkının ne mezhep sorunu vardır ne de bölgedeki mezhep çatışmasının bir parçasıdır. Halklar arasında barışın güçlü olması için mezhep çatışması ve intikam duygusundan uzak durulmalı. Ülkeler söz konusu çatışmalar üzerinde ısrar ederlerse, IŞİD bitse dahi, ondan daha tehlikeli başka bir oluşum başkaldırabilir."

Mesut Barzani geçtiğimiz ay, bağımsızlık referandumu için hazırlık yapılması talimatı vermişti. Geçen mayıs ayında ABD’yi ziyaret eden Barzani, Kürt halkına kendi kaderini belirleme hakkının referandumla verilmesi gerektiğini belirterek, "Ne zaman olacağını söyleyemem ama bağımsız Kürdistan geliyor. Referandumumuz olacak ama şimdi IŞİD ile mücadeleyle uğraşıyoruz, o nedenle ertelendi ama yapılacak" demişti.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;