Yeni Anayasa

Başbakan'dan Anayasa açıklaması

AK Parti bünyesinde bir Anayasa Komisyonu kurduklarını belirten Başbakan Davutoğlu, 1 ay içinde Anayasa yazım çalışmalarını tamamlamayı planladıklarını söyledi. "Siyasi sistem olarak başkanlığı benimseyen, demokratik ve özgürlükçü bir Anayasa için her türlü adımı kararlılıkla atacağız" dedi.

Konular: Türkiye, Yeni Anayasa, AKP, Başkanlık sistemi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul’daki Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Dünya Türk Girişimciler Kurulu yemeğinde konuştu. AK Parti bünyesinde bir Anayasa Komisyonu kurduklarını belirterek, 1 ay içinde Anayasa yazım çalışmalarını tamamlamayı planladıklarını söyledi:

"Bugün bizim, Türkiye için birinci önceliğimiz güven ve istikrardır. Türkiye'deki demokratik siyaseti, güven ve istikrarı gözümüzün ışığı gibi koruyacağız. Ekonominin geleceği de toplumsal barışın geleceği de güven ve istikrarın korunmasına bağlıdır. Bunun için de yerinde sayan değil, hedefleri olan ve o doğrultuda sürekli ilerleyen, gelişen bir ülke olmak zorundayız.

Şartlar ne olursa olsun demokrasiden, hukuk devletinden, üretimden, ihracattan, istihdamdan, sosyal barıştan, çalışma barışından gözümüzü ayırmayacağız. Adaleti gözeten, vesayeti reddeden, toplum ihtiyaç ve taleplerine uygun bir Anayasa yapmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.

İnsan onurunu koruyan, insan hak ve özgürlüklerini güçlendiren, güçler ayrılığını tahkim eden, hukukun üstünlüğü ilkesinden taviz vermeyen, yetki ve sorumluluk dengesinin kurulduğu, siyasi sistem olarak başkanlığı benimseyen, demokratik ve özgürlükçü bir Anayasa için her türlü adımı kararlılıkla atacağız.

Milletimizin yeni Anayasa talebini karşılamak üzere AK Parti olarak çalışmalarımızı hızlandırmaya karar vermiş bulunuyoruz. Yetkili kurullarımızda çok verimli istişarelerde bulunarak milletimizin yeni Anayasa beklentisini karşılamaya yönelik her türlü planlamayı yaptık. AK Parti bünyesinde bir Anayasa Komisyonu kurarak çalışmalarımızı somutlaştırdık, yol haritamızı belirledik. Bugün de bu komisyonun üyeleriyle uzun ve detaylı bir çalışmayı Dolmabahçe Ofisi'nde gerçekleştirdik. Önümüzdeki haftadan itibaren yazım heyetimiz çalışmalara başlayacak. İnşallah önümüzdeki 1 ay içinde bütün bu yazım çalışmalarını tamamlamayı planlıyoruz. Bu aşamada bize iş dünyamızdan gelecek her türlü teklife açığız."

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;