Türkiye

Başsavcılık'tan 'havan topu' yalanlaması

Anadolu Ajansı'nın, Sabiha Gökçen Havalimanı'nın apronundaki patlamayla ilgili geçtiği, "yaklaşık 2 kilometre mesafeden 4 havan mermisi atıldığı tespit edildi" haberine, Başsavcılık'tan yalanlama geldi.

Konular: Türkiye
[Fotoğraf: AA]

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki patlamanın nedenine ilişkin yapılan haberler nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Fehmi Tosun imzalı basın açıklamasında, patlamaya ilişkin Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü, Kaçakçılık ve Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosu'nca soruşturma başlatıldığı belirtildi. 

Açıklama şöyle:

"Başsavcılığımız yargı sınırları içerisinde bulunan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda 23 Aralık 2015 tarihinde meydana gelen ve bir vatandaşımızın ölümüne sebep olan patlamayla ilgili, bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada havalimanındaki patlamanın nedeninin havan topu mermisinin atılması olduğu ve ormanlık alanda havan topunu sabit tutmaya yarayan çatal ayakların bulunduğuna yönelik gerçek dışı haberler yapılıp yayıldığı tespit edilmiştir."

"Soruşturma halen devam etmekte olup, henüz sonuçlanmamıştır. Basında ve sosyal medyada yer alan haberlerdeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı gibi patlamanın nedeninin havan topu olduğuna ve yine havan topu atışında kullanılan çatal ayakların elde edildiğine dair bir bilgi Başsavcılığımız soruşturma dosyasında mevcut olmayıp bu hususta Başsavcılığımızca hiçbir basın yayın organına herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Başsavcılığımızca olayın her yönü, detaylı olarak gizli ve titiz bir şekilde araştırılmakta olup sonuçlandığında ayrıca bilgi verilecektir."

Bu açıklamayı daha sonra Anadolu Ajansı da abonelerine duyurdu.

AA, 'Havan mermisi atıldı' diye duyurdu

Anadolu Ajansı, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü, Kaçakçılık ve Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosu'nca, 23 Aralık'ta meydana gelen patlamaya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında incelemelerin devam ettiğine dair bir haber geçmişti. Haberde, patlamanın ardından emniyet tarafından havalimanı ve çevresinde yapılan incelemelerde, Tuzla Orhanlı Köyü ile havalimanı arasında kalan ormanlık alanda havan topunu sabit tutmaya yarayan çatal ayak bulunduğu belirtilmişti.

AA'ya göre incelemede, havalimanına yaklaşık 2 kilometre mesafede bulunan ormanlık alandan gece 02:15 sıralarında dört havan mermisi atıldığı, aprona isabet eden havan mermilerinden üçünün birbirine yakın, birinin ise ayrı bir alana düştüğü tespit edildi. Patlayan mermilerden dağılan şarapnel parçalarının çevredeki uçaklara ve temizlik görevlilerine isabet ettiği bilgisi de yine haberde yer almıştı.

Ajans, ormanlık alanda bırakılan çatal ayak üzerindeki incelemeler kapsamında ise savcılığın, havan mermilerinin hedef gözetilerek atılıp atılmadığı ve bir terör örgütü ile bağlantısı olup olmadığına ilişkin çalışmalarını sürdürdüğünü de belirtmişti.

Sabiha Gökçen Havalimanı apronunda 23 Aralık'ta sebebi belirlenemeyen bir patlama meydana gelmiş, temizlik görevlilerinden Canan Çelik Burgucu elinden, Zehra Yamaç ise kafasından yaralanmıştı. Yamaç, kaldırıldığı Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybetmişti.

Kaynak: DHA, AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;