Gezi Parkı eylemleri

Berkin soruşturmasında polislerin kimlikleri savcıda

Emniyet savcılığın talebine 5 ay sonra yanıt verdi, Berkin Elvan'ın vurulduğu gün o bölgede görevli 21 polisin kimlik bilgilerini ve fotoğraflarını gönderdi.

Berkin Elvan'ın vurulduğu sıralarda polisin olayın yaşandığı sokakta gazlı müdahalesi kamera kayıtlarında yer alıyor. [DHA]

İstanbul Okmeyda'nında polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu 269 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren 15 yaşındaki Berkin Elvan'ın ölümüyle ilgili soruşturmada Emniyet, savcılığın talebine 5 ay sonra yanıt verdi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, daha önce eşkâlleri belirlenen 3 polisin açık kimliklerinin belirlenmesi amacıyla olay günü o bölgede görevli 21 polisin kimliklerini ve çeşitli açılardan çekilmiş fotoğraflarını savcılığa yolladı.

Savcılık, bu polislerin içinde eşkâlleri belirlenen 3 polisin olup olmadığının tespiti için Adli Tıp Kurumu'na başvurdu, buradan gelecek sonucu bekliyor. 

Soruşturmayı yütüren İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, Eylül 2014'te Emniyet'e gönderdiği yazıda eşkâlleri belirlenen polislerden ikisinin ZET'çi (biber gazı tabancası kullanan polisler), birinin de muhimmatçı olduğunu belirtmişti.

Savcı Mehmet Selim Kiraz, bir yılı geride bırakan soruşturmada görev alan beşinci savcı. 

Soruşturmanın kilit noktası Berkin Elvan’ın ölümüne neden olan gaz kapsülünün kimin tarafından atıldığının tespit edilmesi. Soruşturmada şimdiye kadar ifadesi alınan polisler olay günü gaz fişeğini kendilerinin atmadığını, kimin attığını da görmediklerini belirtmişti. 

Kaynak: DHA

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;