Türkiye

Bir ağaçtan 7 meyve

Muğla'nın Yatağan ilçesinde 53 yaşındaki Memduh Mavi bahçesindeki özel aşılama uyguladığı muşmula ağacından erik, badem, elma, ayva, vişne ve şeftali de aldı.

Konular: Türkiye
[Fotoğraf: AA]

muğla'nın yatağan ilçesinde emekli olduktan sonra evinin bahçesinde meyve yetiştiren memduh mavi, internetten öğrendiği aşılama yöntemi sayesinde bir  ağaçtan 7 farklı meyve elde etti.

türkiye kömür işletmeleri'nden emekli olan 53 yaşındaki mavi, yeşilbağcılar mahallesi'ndeki evinin bahçesine meyve fidanları dikti. zamanının büyük bölümünü burada geçiren mavi'nin, bahçenin yeterli büyüklükte olmaması nedeniyle tek bir ağaçtan birden fazla meyve almak için giriştiği arayış olumlu sonuçlandı. 

mavi, internet sitelerinden yaptığı incelemelerin ardından aşılama tekniklerini öğrendiğini anlattı. bahçesindeki muşmula ağacına erik, badem, elma, ayva, vişne ve şeftali aşıladığını ifade eden mavi, ağacın her türden meyveyi verdiğini söyledi.

meyveleri severek yediklerini dile getiren mavi, "yani bir ağaçta kokteyl gibi değişik meyveler yer alıyor. 3 yıldır deniyorum. şu anda meyveleri yiyoruz" dedi.

mavi, çevresindekiler için de ücretsiz aşılama yaptığını anlattı.

[Fotoğraf: AA]

yatağan ziraat odası başkanı şenyüz buğday ise bir meyve ağacına, aynı türün iki çeşidi olmak kaydıyla aşılama yapılabildiğini ancak farklı çeşitte meyvelerin tek bir ağaca aşılanmasına daha önce tanık olmadığını söyledi. yaklaşık 60 yıldır tarımla uğraştığını belirten buğday, "bunca yıllık tarım hayatımda, yedi farklı meyve çeşidi ve türünün tek bir ağaca aşılandığını hiç duymadım. bölgemizde de buna benzer bir örnek bulunmamaktadır" diye konuştu.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;