Kültür-Sanat

'Bir Varmış Bir Yokmuş'a iki ödül

Al Jazeera Türk'ün yapımcılığını üstlendiği Batmanlı 22 kişilik bir ailenin mevsimlik işçi olarak hayatını sürdürme çabasını anlatan ‘Bir Varmış Bir Yokmuş’ adlı belgesel, İstanbul Film Festivali’nde iki ödüle layık görüldü.

Konular: Kültür-Sanat
'Bir Varmış Bir Yokmuş' filmi iki ödül aldı.

Kazım Öz’ün yönetmenliğini, Al Jazeera Türk ‘ün yapımcılığını üstlendiği ‘Bir Varmış Bir Yokmuş (He Bû Tune Bû)’ adlı belgesel, 33. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde iki ödüle layık görüldü. Film, Onat Kutlar anısına verilen Jüri Özel Ödülü’nün yanısıra Ulusal Yarışma dalında FIPRESCI Ödülü’nü aldı.

Batman’ın eteklerinde iki odalı bir evde yaşayan 22 kişilik bir ailenin hikayesini anlatan filmde mevsimlik işçilerin yaşamlarına tanıklık ediliyor. Belgesel, ailenin Batman’dan Çankırı’ya uzanan yollarda, bazen tren rayları üzerinde bazen de marul tarlalarında konaklayarak geniş nüfusuyla birlikte hayatta kalma mücadelesini gözler önüne seriyor.

Belgesel, festivalin ödül gecesinde FIPRESCI Ödülü'nü alırken şu ifadeler kullanıldı:

"Bir sömürü zincirini ve bu zincirin arkasındaki ekonomik, sosyal ve siyasal yönleri incelikli bir şekilde beyazperdeye yansıttığı, bu dramatik sürece dahil olan insanlara şefkatli bakışı için Kazım Öz’ün yönettiği 'Bir Varmış Bir Yokmuş (He Bû Tune Bû)' adlı filme verilmiştir."

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;