Bilim-Teknoloji

Biyonik gözle 'görebilecekler'

İngiltere'de, görme engelli 10 kişiye, kendilerine kısmi görme yetisi kazandıracak biyonik göz takılacak.

Konular: Bilim-Teknoloji

İngiltere'de, görme engelli 10 kişiye, kendilerine kısmi görme yetisi kazandıracak biyonik göz takılacak.

Amerikalı 'Second Sight Medical Products' adlı şirket tarafından geliştirilen ve Argus II ismiyle anılan biyonik gözü kullanabilmeleri için hastaların retinalarına implantlar yerleştirilecek. Hastalar, kamera ve vericilere sahip olan bir gözlük ile kemerlerine monte edilecek küçük bir bilgisayar kullanmak zorundalar. 

Nasıl çalışıyor? 

Gözlüğe monte edilen kamera, görme engelli kişinin bulunduğu yerin görüntüsünü çekerek, hastanın kemerinde bulunan küçük bilgisayara gönderiyor. Görüntü, ardından hastanın gözündeki implanta aktarılıyor. Elektronik titreşimlere çevrilen görüntü, retinanın içerisindeki elektrotlara iletiliyor. Elektrotlar da retina içerisindeki yaşayan hücreleri uyararak görüntüleri beyne gönderiyor. 

2017 yılı içerisinde biyonik göz takılacak 10 hasta, bir yıl boyunca implantların hayatlarını nasıl etkilediği gözlemlenmek amacıyla gözetim altında tutulacak.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;