İşgalin ardından Irak

BM: Irak'ta 1 yılda 18 binden fazla kişi öldü

BM İnsan Hakları Komiserliği verilerine göre, Irak'ta bir yıl içerisinde 18 bin 802 sivil hayatını kaybetti, 36 bin 245 kişi yaralandı. Saldırılar nedeniyle Aralık 2014'ten bu yana 1 milyondan fazlası okul çağına gelmiş çocuk olmak üzere 3,2 milyon kişi, ülke içinde sığınmacı konumuna düştü.

[Fotoğraf: AA]

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) tarafından yayımlanan rapora göre, Irak'ta Ocak 2014 ile Ekim 2015 tarihleri arasında meydana gelen çeşitli şiddet olaylarında 18 bin 802 sivil  öldü, 36 bin 245 sivil yaralandı.

Ayrıca ülkede yaşanan saldırılar sonucu Aralık 2014'ten bu yana 1 milyondan fazlası okul çağına gelmiş çocuk olmak üzere 3,2 milyon kişi ülke içerisinde sığınmacı konumuna düştü.

Geçen yıl 1 Mayıs ile 31 Ekim tarihleri arasında 3 bin 855 sivilin hayatını kaybettiği, 7 bin 56 kişinin de yaralandığı kaydedilen raporda, şiddet olayları sonucu hayatını kaybeden ve yaralananlar hakkındaki net rakamların daha yüksek olabileceğine işaret edildi. Raporda, ölüm vakalarının yarısından fazlasının başkent Bağdat'ta meydana geldiği aktarıldı.

IŞİD'in Musul'da askeri ve dini eğitime tâbi tutmak için 800 ile 900 arasında çocuğu da kaçırdığı ifade edilen raporda, şu ifadelere yer verildi:

"IŞİD onlarca sivili öldürme ve kaçırma olaylarıyla hedef aldı. Bu tür eylemlere maruz kalanlar çoğu IŞİD'in hükmü ve fikirlerine karşı çıkanlar, güvenlik gücü mensupları, tıp doktorları, avukatlar, gazeteciler, aşiret şeyhleri ve din adamlarını kapsıyor. Öldürülenlerin yanı sıra çok sayıda kişi örgütün kurduğu mahkemelerde yargılandı. Çok sayıda kişi de taşlama ve diğer şiddet eylemiyle öldürüldü"

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;