Ortadoğu

BM: Yemenlilerin yarısından fazlası temel gıdalardan mahrum

Birleşmiş Milletler, Yemen'de yaşanan iç savaş yüzünden halkın yüzde 51'inin temel gıda maddelerinden mahrum kaldığını duyurdu.

Konular: Yemen, Ortadoğu

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, Yemen'de yaşanan iç savaş yüzünden halkın yüzde 51'inin temel gıda maddelerine ulaşımının olmadığını duyurdu.

Temel gıda maddelerine ulaşımda yaşanan sıkıntı yüzünden, ülkede insanlar dağlarda yetien bitkileri kaynatarak yemek mecburiyetinde kalıyorlar.

Birçok çocuk, açlık yüzünden çeşitli hastalıklara yakalanıyor.

5 milyonu aşkın kişi zarar gördü

BM raporuna göre ülkede sadece 2016 yılında 5 milyon kişi iç savaştan zarar gördü. 

Yerlerinden edilen Yemenlilerin yüzde 55'i başka ailelerin yanlarına yerleşti, yüzde 22'si kiralık evlerde yaşamanı sürdürmeye çalışıyor,  yüzde 19'u ise kurulan yardım merkezlerinde barınıyor. 

Raporda ayrıca, iç savaşın başladığı tarihten 18 Kasım'a kadar olan süreçte 7 bin 272 kişinin öldüğü, 38 bin 279 kişinin ise yaralandığı belirtiliyor.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;