IŞİD

BM'den IŞİD raporu

BM, IŞİD'in toprak ve gelir kaybına rağmen halen savaşı sürdürecek maddi imkâna sahip olduğunu duyurdu.

[Fotoğraf: AFP]

bm siyasi işlerden sorumlu genel sekreter yardımcısı jeffrey feltman, bm güvenlik konseyi'nde "uluslararası barış ve güvenliğe yönelik işid tehdidi" konulu toplantıda yaptığı sunumda, bm genel sekreterliği tarafından hazırlanan son işid raporuna ilişkin bilgi verdi. 

"işid birçok bölgede savunma durumuna geçti" ifadesini kullanan feltman, işid'in kontrolü altındaki topraklar ve gelir kaynakları azalsa da örgütün eylemlerini devam ettirecek maddi imkânlara sahip olduğunu belirtti.

örgütün gelir kaynaklarının gasp ve akaryakıt kaçakçılığına dayandığını vurgulayan feltman, akaryakıt gelirleri azalan işid'in fidye gibi diğer gelir getirici eylemlere yönelebileceği endişesi duyulduğunu söyledi.

feltman, işid'in giderek gizli ve şifreli iletişime ve militan devşirme yöntemlerine yöneldiğini kaydederek, "işid, saldırılarını irak ve suriye'nin komşusu olan ülkelere yaydı ve bölgeden uzaktaki takipçilerini de eylem yapmaları konusunda cesaretlendirmeyi sürdürüyor. irak ve suriye'den ayrılan yabancı terörist savaşçılar, kendi ülkelerindeki terör tehdidini de artırıyor" dedi.

işid'le mücadele konusunda ülkeler arasında bilgi paylaşımı ve işbirliğinin arttığını dile getiren feltman buna karşın "ileri yolcu bilgi sistemleri"nin kullanımı da dâhil olmak üzere daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

feltman, işid'le mücadelenin yanı sıra, bu örgütlere zemin hazırlayan çatışmaların da engellenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

konseydeki konuşmaların ardından üyeler kapalı toplantıya geçti. toplantının ardından herhangi bir açıklama yapılmadı.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;