CHP

Böke: Bir kere istifadan bir şey olmaz

CHP Sözcüsü Böke, Karaman'daki çocuk istismarı olayında ilgili bakanların sorumluluklarını yerine getirmediklerini savunarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ramazanoğlu, Milli Eğitim Bakanı Avcı ve İçişleri Bakanı Ala'nın istifasını istedi.

Konular: Türkiye, CHP, AKP

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, Karaman'daki çocuk istismarına ilişkin, "Bakan çocukları korumak yerine bu faciaların ortaya çıktığı vakıfları korudu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı koltuğunu Sema Ramazanoğlu dolduramıyor. Bir kere istifadan bir şey olmaz" dedi.

MYK gündemine ilişkin basın açıklamasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Böke, Ramazanoğlu’nun yanı sıra Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve İçişleri Bakanı Efkan Ala’yı da istifaya davet etti.

Bir kere istifadan bir şey olmaz’

Böke, “Bu bakanın görevi, çocuklarımızın her türlü ihmâl ve istismardan korunmasını sağlamak. Kalbimizde derin yaralar açmış olan ve her gün yeni dosyalar eklenerek büyüyen bir çocuk istismarı faciası ile karşı karşıyayız” dedi. Böke şöyle devam etti:

“Bir kere olması vakfı karalamak için gerekçe olamaz diyen bakana, ‘Bir kere istifadan bir şey olmaz’ diyoruz. Kendisi büyük bir pişkinlikle sanki hiçbir şey olmamış gibi koltuğunda oturmaya devam ediyor. Bu şahıs o koltukta oturduğu müddetçe, çocuklarımız güvende değiller.”

Bu sorumluluğu yerine getirmeyen herkes de bu sorumluluğun parçası haline geliyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı koltuğunu Sema Ramazanoğlu dolduramıyor. Milli Eğitim Bakanı görevini yapmadığı için bu tablo ortaya çıkıyor.

Şu anda çocukların teslim edildiği bu evlerin teslim edildiği sayı 10 binin üzerinde. Türkiye'nin çocuklarının vakıflara mahkum etmeyecek kaynağı yok mu? Kaynak var da AKP bu vakıfları kendi arka bahçesi gibi kullanmayı mı tercih ediyor.”

‘Üç bakan istifa etmeli’

CHP sözcüsü, “Bu tablolar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, Milli Eğitim Bakanı ve İçişleri Bakanı bakanlık sorumluluklarının yerine getiremediklerini açıkça ortaya koyuyor. Bu 3 bakan derhal istifa etmeli. Can güvenliğimiz, çocuklarımızın güvenliği, geleceği için. O koltuklar ciddi görev yapmak isteyenlerin koltuklarıdır” diye devam etti.

Sur’un kamulaştırılması

Sur'un kamulaştırılması sürecine ilişkin Böke, "125 bin nüfusa sahip Sur'un yüzde 60'nın kamulaştırılması anlamına geliyor. Vatandaşlarımız da bizler de kaygılıyız” dedi.

Evlerin birçoğunda tapu sorunu olduğuna dikkat çeken Böke, “Hak sahipleri belli değil. Bu acele kamulaştırma, ranta, istismara ve birçok temel hak ihlaline uğramış bölge halkına bir kez daha mağduriyet yaşatacak” diye konuştu. 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;